Отидете към основна версия

1 378 29

Германският канцлер се опъна на ЕНП: Смята, че електромобилите са бъдещето

  • европа-
  • електромобили-
  • двг

Европа подготвя нови мерки в подкрепа на електрическите превозни средства

Европа ще въведе нова програма за насърчаване на закупуването на електрически превозни средства. Тя вече се разглежда от Европейската комисия и ако бъде одобрена, ще важи за целия Европейски съюз. В същото време беше обявено стартирането на така наречения стратегически диалог, чиято цел е да помогне на европейските производители на автомобили да преодолеят трудностите, които срещнаха по пътя към големия енергиен преход.

Говорейки на годишната среща на Световния икономически форум в Давос, германският канцлер Олаф Шолц каза, че електрическата мобилност е бъдещето и тези, които мислят по друг начин, искат да навредят на европейската индустрия. Очевидно промяната на технологичната структура остава основна цел на ЕК, както заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Според нея следващите няколко години ще бъдат критични и Европа има всичко необходимо, за да продължи технологичната надпревара.

В същото време ЕС иска да разрешат проблемите, с които автомобилната индустрия вече се сблъска по пътя към големия енергиен преход чрез стратегически диалог. Това ще бъдат редовни срещи с представители на индустрията, основни акционери и синдикати, на които ще се вземат решения и ще се определят по-нататъшни стъпки. Не е ясно колко ефективен ще бъде този формат, но ако не се направи нещо скоро, тогава изпадането на отделни компании в криза, като например Volkswagen и Stellantis , заплашва Европа със сериозни социални и икономически сътресения.

Днес автомобилната индустрия генерира 7% от брутния вътрешен продукт на ЕС, така че призивът на най-голямата и най-стара фракция в Европейския парламент, Европейската народна партия, за преразглеждане на климатичната стратегия на ЕС по отношение на автомобилната индустрия не е изненадващ. Депутатите предлагат да се отмени нашумялата забрана за продажба на нови автомобили с двигатели с вътрешно горене, тъй като това лишава потребителите от правото на избор. От ЕНП искат също да се обърне внимание на алтернативните технологии и най-вече на синтетичните горива.

В отговор на това Олаф Шолц обяви нова програма за стимулиране на закупуването на електрически превозни средства, която ще бъде обща за целия Европейски съюз. В Германия към него ще бъде добавено и временно данъчно облекчение. От другата страна на Атлантическия океан новият стар президент на САЩ Доналд Тръмп, напротив, отмени всички правителствени програми за подкрепа на електромобилите и освен това нареди да се облекчат изискванията за емисиите на въглероден диоксид. Белият дом дори се оттегли от Парижкото споразумение за климата с думите: „САЩ отказват да саботират собствената си индустрия, докато Китай замърсява безнаказано“.

Тръмп всъщност е точно тук. Китай е най-големият източник на CO₂ в продължение на много години и въпреки че Съединените щати са на второ място, разликата между тях е огромна. Например през 2023 година Съединените щати са произвели 5.96 милиарда тона CO₂ еквивалент (това са различни видове парникови газове, приравнени до обща мерна единица), докато Китай е произвел 15.94 милиарда.

Индия, на трето място, добави 4.1 милиарда тона към общите емисии, а Русия - с 2.67 милиарда. Европа е далеч зад тези стойности и точно тук Олаф Шолц и Урсула фон дер Лайен искат да бъдат забранени автомобилите с ДВГ. Звучи безумно на фона кризата, която обхваща европейското автомобилостроене, но дали най-старата и най-голяма партия в Европа ЕНП ще се пребори с Шолц и фон дер Лайен, предстои да разберем.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 14 гласа.

Свързани новини