Путин, Обама и лидерите на страните от ЕС са политици от световна класа и тяхната дейност е свързана със стратегически цели и с отстояване на позиции, които, в общи линии, за Русия бяха отвоювани отново преди девет години. Това заяви пред БНР проф. д. ик. н. Нина Дюлгерова по повод казаното от президента на Русия Владимир Путин на ежегодната му среща с руските медии.
„Коментирайки неговата среща с журналистите, съм склонна да мисля, че той продължи да доказва, че следва своя линия, която е свързана с отстояване на Русия като световен лидер и най-вече с отстояване на неговата позиция по отношение както на събитията в Украйна, така и на сложните взаимовръзки с ЕС, със САЩ или с Турция“, каза Нина Дюлгерова.
Обезценяването на рублата, твърди Дюлгерова, е свързано с друг сценарий, засягащ цената на петрола в долари. Доста анализатори коментират ситуацията в Русия в контекста на плаващите цени на петрола и доколко това ще се отрази на нейното присъствие в енергийния сектор в регионален и глобален план, уточни тя.
„Девалвацията е първото, което могат да направят, за да излязат от този кошмар и я правят с по-бързи темпове, отколкото може да се предполага. Заговори се сериозно от Руската централна банка, че следващата година ще има рецесия“, посочи Дюлгерова. Според нея обаче има един позитивен елемент и той е свързан с факта, че Русия има вътрешни възможности за производство на стоки от първа необходимост, което дава възможност да се приеме, че тя ще удържи на този външен натиск. „Другото, което не е никак маловажно, е, че ще могат по този начин – и с популизъм, и с цените за стоки от първа необходимост, които даже се заговори, че ще бъдат понижени, да блокират едно сериозно недоволство от страна на бедните социални слоеве и администрацията“, допълни Дюлгерова.
Според нея думите на Путин, че Русия е готова да изпълнява посредническа роля за разрешаване на конфликта в Украйна, трябва да се приемат буквално.