За запазване на тристълбовия модел на пенсионно осигурителната система се обявиха национално представителните работодателски организации със съвместно писмо до вицепремиера и социален министър Ивайло Калфин.
В писмото, подписано от ръководителите на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), Българска стопанска камара (БСК), Българска търговско-промишлена палата (БТПП) и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) се декларира подкрепа на предложението за разграничаване на осигурителните плащания и социалното подпомагане.
На тази основа осигурителната система трябва окончателно и до край да се „почисти“, категорични са работодателите.
Те предлагат и основни консенсусни предложения за развитие на пенсионната система за финансова устойчивост, намаляване на злоупотребите и адекватен размер на пенсиите.
Възрастта и стажа за трета категория да се увеличава с по 6 месеца на година до достигане на 65-годишна възраст за двата пола, 37 години стаж за жените и 40 години стаж за мъжете. За това настояват национално представителните работодателски организации в писмо до министъра на труда и социалната политика Ивайло Калфин.
Те искат да се запази тристълбовия модел на пенсионно-осигурителната система, да се отделят социалните пенсии от системата и да се обособи отделен фонд за приходите и разходите от осигуряването на военни, полицаи, следователи и служители на затворите. "На основата на тези базови предложения да се направят актюерски изчисления и да се предприемат нужните стъпки", призовават работодателите.
Идеята за отпадането на втора категория на труд е свързана с предложението за отпадане на всички категории, заради подобряването на условия на труд.
Втората категория е някаква междинна. Просто трябва част от хората от тази категория на труда да минат към първа категория, а друга част - в трета категория. И това е още един повод да се огледат всички категорийни работници, защото са се променили много условията, в които работят. Компаниите са инвестирали стотици милиони за подобряване на условията на труд и сега ситуацията не е такава, каквато е била преди 15 години.