Инвеститорът от американския щат Маями - Стивън Линч, иска да участва в търга за продажбата на подкопания тръбопровод "Северен поток 2", ако той бъде обявен на търг по време на процедурата по несъстоятелност на Nord Stream 2 AG, операторът на газопровода. Самият Линч заяви това пред вестник The Wall Street Journal (WSJ).
„Това е безпрецедентна възможност за установяване на американски и европейски контрол върху европейските енергийни доставки до края на ерата на изкопаемите горива“, каза Линч пред вестника. Според него, ако газопроводът се окаже в американска собственост, Вашингтон ще има лостове за влияние върху Русия по време на преговорите за прекратяване на украинския конфликт, а това ще облагодетелства и интересите на САЩ в дългосрочен план. Инвеститорът вече е подал молба до Министерството на финансите на САЩ за лиценз, който ще му позволи да обсъжда придобиването на инфраструктура с организации, които са под американски санкции. Няколко американски сенатори и служители на Държавния департамент също бяха уведомени за неговия
Линч очаква да купи "Северен поток 2", който се оценява на около 11 млрд. USD. Той смята, че много инвеститори няма да кандидатстват за газопровода поради трудната геополитическа ситуация, с която той е свързан, а сред останалите кандидати ще има чужди предприятия, свързани с Русия, китайски компании и други играчи, чиито интереси противоречат на американските.
57-годишният Линч е поддръжник на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп. Той дари над 300 000 USD за предизборната му кампания. Според вестника, преди да се премести в Маями през 2019 г., той е живял в Москва в продължение на 20 години. През 2007 г. той изкупи "дъщерята" ЮКОС, а през 2022 г. - швейцарското подразделение на Sberbank, Sberbank (Switzerland) AG.
През юни процедурата по несъстоятелност на Nord Stream 2 AG беше удължена до януари 2025 г. Transliq AG остава временен административен ръководител. Преди това Газпром в доклада информира, че максималният период на крайния мораториум за Nord Stream 2 AG е 24 месеца. Представен е на 10 януари 2023 г. Преди това имаше временен мораториум върху фалита, който беше удължаван няколко пъти.
Инвеститори на Nord Stream 2 AG са европейските OMV, Wintershall Dea, Shell, Uniper и Engie. Всички партньори на руския Газпром за проекта те се ангажираха да осигурят дългосрочно финансиране в размер на 50% от общата стойност на проекта, която се оценяваше на 9,5 млрд. EUR. Всяка компания трябваше да отдели до 950 млн. EUR.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Последния Софиянец
09:53 22.11.2024
2 Всъщност
09:54 22.11.2024
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 Петър
10:56 22.11.2024
5 Запознат
Те за това го взривиха краварите за да могат сега да го купят и след като го купят изведнъж руския газ за Германия ще стане ама много "демократичен" и нашите козячета изобщо няма да имат нищо против него. Е ще има двойна надценка ама според тях това е цената на "демокрацията". Какво са тези някакви си руснаци и германци ще правят разни потоци за газ а американците нищо няма да печелят от тях - не става така. Или газът ще минава през Украйна където тръбите вече са американски или ще минава през "американските" северни потоци - не става някой да прави търговия по света а американците да не се облажат от това.
Как иначе се става "най-богатата" нация на света.
11:11 22.11.2024