Отидете към основна версия

1 392 0

Стимули и санкции за изсветляване на икономиката, предлага ИСС

  • стимули-
  • санкции-
  • известяване-
  • икономиката-
  • предлага-
  • исс

Защита на трудовите и социални права на работещите в неформалната икономика, улесняване на процеса на „изсветляване“ за работодателите, за да се намали по-рязко делът на неформалната икономика, са част от предложенията в становището на Икономическия и социален съвет „Ограничаване и превенция на неформалната икономика в България като възможност за стимулиране  на растежа и заетостта“.

Композиторният индекс „Икономика на светло“, създаден като методика по европейски проект, показва 32.33 неформална икономика и 67.77 икономика на светло през 2013 г, като отчита спад на неформалния сектор от около 3.6 спрямо 2010 г.

Около 2 млрд. лева повече може да постъпват всяка година в бюджета, ако се намали само със 7% сивият сектор в България, каза Васил Велев, член на ИСС,  председател на АИКБ г. и докладчик по становището. Това всъщност е цел на България, която трябва да се постигне до 2020 г., поясни още той.Изкривяването на конкурентната среда в страната заради прекомерно големия сив сектор на икономиката ощетява коректните работодатели, каза още Васил Велев. Той посочи, че контрабандата на тютюневи изделия, измамите с ДДС и неспазване на митническите процедури ощетяват силно  честния бизнес и бюджета.
Щетите от неформалната икономика търпят всички – и тези, които са в нея, защото са им отнети трудовите и социални права, и тези, които са извън нея, заради намалените постъпления в бюджета, каза Пламен Димитров, председател на комисия в  ИСС, президент на КНСБ и  също докладчик по становището. Много вреди причиняват фирми, които наемат работници от агенции за временна заетост, допълни с тревога Пламен Димитров  и конкретно  посочи случаи на големи строителни фирми, които са спечелили търгове и после“обрастват“ с подизпълнителни фирми, в които не винаги се спазва трудовото законодателство.

Няма страна в обществото ни, която да не е съгласна, че вредите от неформалния сектор са големи и че трябва да се ускори процесът на изсветляване, смята председателят на ИСС проф. д-р Лалко  Дулевски. Становището е разработено по инициатива на Съвета, но ще го получат всички министри, Народното събрание,  Президентът и други заинтерисувани  институции, увери той.

В становището са предложени краткосрочни и средносрочни мерки за ускоряване процеса на формализиране на сивия сектор.  Като например:
• да се съчетават и балансират наказващи и стимулиращи мерки за бизнеса и гражданите,
•  усъвършенстване на Закона за обществените поръчки – да се въведат електронни търгове, като оценката се прави от независим орган,
• да се създаде единна методика за определяне на таксите на държавните и общинските органи съобразно разходите за извършените услуги,
•  по-широко приложение на мълчаливото съгласие,
•  минимални регулаторни режими,
•  данъчна амнистия за хора, които се грижат за болни, възрастни или деца, ако си платят здравите осигуровки за определен период.

Не на последно място становището на ИСС подчертава, че е необходимо да се работи с медиите и чрез информационни кампании и обучения, да се разясняват правата и задълженията на наетите и на работодателите.

 

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини