Отидете към основна версия

7 722 8

България и Румъния срещу споразумение с Канада

  • евро-
  • ес-
  • канада-
  • споразумение

Споразумението няма да се ратифицира за един ден  или за два дена

България и Румъния се обявиха против ратификацията на търговско споразумение между Канада и ЕС, докато тя не отмени визите за техни граждани. Преговорите между Брюксел и Отава приключиха и споразумението за свободна търговия е планирано да се сключи през октомври.

България се присъедини към румънското искане Канада да премахне визовия си режим, както го е направила за всички останали членки от Евросъюза. София и Букурещ са разочаровани, че Европейската комисия не е наложила като ответна санкция визи за канадски граждани за пътуване в цяла Европа, стана ясно от постоянния представител на България в ЕС Димитър Цанчев.

Комисията трябваше да наложи визи за Канада като държава, която не е постигнала визова реципрочност с всички държави членки на ЕС. За момента комисията не е взела такова решение. Ние смятаме, че от страна на канадското правителство трябва да бъде показан съвсем ясен политически ангажимент за решаване на въпроса с отмяната на визите за българските граждани, ако за българските граждани и за българският бизнес остане изискването за канадски визи те не биха могли да се възползват от предимството на това споразумение, посочи пред БНР Димитър Цанчев.

Нито дума за проблема не спомена след съвета по външни работи министъра от Холандското ротационно председателство Лилиан Плумен.

Страните - членки силно подкрепят споразумението, то е добро за ЕС.

Споразумението няма да се ратифицира за един ден  или за два дена, то е процес, който ще продължи две, три години. В рамките на този срок ние трябва да имаме яснота кога ще бъде решен въпроса за свалянето на визите за български и румънски граждани,  допълни посланик Цанчев.

Еврокомисията обаче още не е казала, дали договорът да бъде от смесен тип – тоест да изисква освен подписа на Евроинституциите и ратификация от 28-те национални парламенти, уточни комисарят по търговията Сесилия Малмстрьом.

Важно беше да имаме единодушна подкрепа за СЕТА и всички се ангажираха да направят всичко възможно да го ратифицират. Комисията ще предложи текста на споразумението в средата на юни, а целта е да се подпише при посещението на канадския премиер Трюдо през октомври в Брюксел. Разбира се то няма да влезе в сила, преди да е гласувал и Европейския парламент.

Малмстрьом заяви, че текстът с Канада е най-доброто търговско споразумение договаряно някога в историята на съюза и ще донесе много ползи за европейските предприемачи.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини

  • Искаме да паднат визите с Канада

    Да бъде либерализиран визовият режим с Канада настоя отново министърът на външните работи Даниел Митов. Той дипломатично намекна, че България не би ...
    01.06.2016
    1 251
    2