Резервният фонд на Русия може да бъде изчерпан още през 2017 г. Това прогнозира пред изданието „Нефтът на Русия” заместник - финансовият министър Сергей Сторчак.
През юни Резервният фонд е намалял с 3,7% до 2,45 трлн. рубли. От началото на годината той е загубил почти 1,2 трлн. рубли.
Аналогична е ситуацията и с Фонда за национално благосъстояние (ФНБ). За юни той също е намалял с 3% до 4,67 трлн. рубли. От началото на годината той е загубил 0,5 трлн. рубли.
Експертите посочват, че
ако петролът се задържи в границата от $40 - $50 за барел,
то Резервният фонд ще бъде изчерпан до края на 2017 г. Ако черното злато поевтинее, то парите ще свършат в началото на 2017 г., смята главният икономист на ING Дмитрий Полевой.
След изчерпването на парите от Резервния фонд, властите ще бъдат принудени да прибегнат до Фонда за националното благосъстояние, който ще стигне до 2019 г.
Този черен сценарий идва на фона на предстоящите с страната избори за парламент и държавен глава. Вотът ще принуди управляващите да се въздържат от непопулярни мерки и да посегнат към заделените настрана пари.
Резервният фонд е предназначен за попълване на бюджета в случай на рязко поевтиняване на петрола, а Фондът на националното благосъстояние има за цел да финансира дългосрочни инвестиции.
Средствата на руските фондове се съхраняват в долари, евро и британски лири.
Властите могат да предпочетат и тегленето на нови заеми, прогнозира заместник - началникът на Центъра за икономически прогнози към Газпромбанка Максим Петроневич. Другата възможност е приватизацията на ключови руски компании като Роснефт, Башнефт и ВТБ.
Последната емисия от руски облигации показа, че инвеститорите не са загубили интерес към страната.
Русия е в тежка икономическа криза.
През миналата година БВП на страната се е свил с 3,8 %, а за тази година Световната банка очаква нов спад от около 1,9 на сто. Проблемите са много.
На първо място - цената на петрола, чиято стойност намаля двойно през последните две години и доведе до сериозно свиване на приходите от продажбите на петрол. "При тези ниски цени на петрола и на природния газ е изключително трудно да се финансира държавният бюджет", казва пред Дойче веле експертът за Русия от Германското дружество за външна политика Щефан Майстер.
Допълнителен натиск върху руската икономика упражняват санкциите, въведени след анексията на Крим.
Към всичко това се прибавят и сериозни структурни проблеми. Няколко големи енергийни концерна господстват в икономиката, като неизменно следват наставленията на Кремъл.
Според изчисления на Световната банка, през 2016 година
броят на бедните руснаци ще надхвърли 20 милиона души - при население от 140 милиона.
Това е най-високото ниво на бедност от девет години насам. Официално инфлацията в Русия е 12,9 %.
Ако цената на петрола не се покачи, Русия ще издържи още най-много 2-3 години, прогнозира Щефан Майстер.