Отидете към основна версия

1 296 5

Повечето почивни дни са тежест за бизнеса

  • гбитк-
  • становище-
  • почивни дни

„Планираното изменение в Кодекса на труда относно неработните дни след официалните празнични дни в България би означавало допълнителна тежест за действащите на местна територия предприятия. Ето защо с настоящото становище ние се обявяваме против този законопроект”, пишат в свое становище до българските държавни институции от Германо-Българска индустриално-търговска камара (ГБИТК).

Те се обосновават с факта, че при средно 232 работни дни годишно и 20 дни за отпуск тази промяна в закона би намалила добавената производствена стойност с 1.3%. При настоящия БВП разходите в резултат на тази промяна биха достигнали 1 млрд. лв. годишно. За действащите в България национални и международни, респективно германски предприятия тази промяна би довела до вреди, засягащи конкурентоспособността и инвестициите. „Поради тази причина ние се обявяваме против планираната компенсаторна уредба, която предвижда първият работен ден след официален празник в събота или неделя да бъде почивен”, пише още в становището.

Заради увеличението на неработните дни и допълнителното им компенсиране, добавената стойност би намаляла. Като резултат от това общите икономически показатели биха се редуцирали. Броят работни дни са от решаващо значение за икономическите сектори като преработващата промишленост и търговията.

Празниците, когато се падат в събота или неделя, би трябвало да се отбелязват на точния ден. В Германия също има фиксирани и плаващи празници, които e възможно да се паднат в събота и неделя, но няма допълнително регулиране за тяхната компенсация. Служителите могат сами да решат дали да използват отпуск, за да сливат почивни дни с официални празници.

„С изложените по-горе аргументи обръщаме внимание върху възможните негативни последствия за икономиката, заради което ние не подкрепяме така планираната промяна в закона”, пише още в становището на ГБИТК.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини