МИЕТ направи презентация за възможностите за екотуризъм в нашата страна на среща с британски журналисти в Българския културен институт в Лондон. Тя бе придружена с дегустация на български вина и традиционни национални коледни ястия и мезета. Проявата е по проекта за промотиране на българския туризъм на пазар Великобритания, съобщават от министерството.
„Страната ни е популярна със своите ски писти и красиви плажове, заяви пред гостите Александра Ланг, съветник по маркетинг в МИЕТ. Не малко издания по света я класират сред най-добрите дестинации за зимна и лятна почивка, но хората все повече търсят емоционалното и личното изживяване. България съчетава прекрасни природни дадености и модерни съоръжения за настаняване с нещо много важно – приятелското отношение и гостоприемство.“
Презентацията предложи информация за различни форми на екотуризъм – от маршрути сред дивата природа и националните паркове, през екопътеки и опознавателни турове по биоразнообразие, до приключенски туризъм (рафтинг, скално катерене, изучаване на пещери и др.). Тя беше изключително интересна за британските журналисти, за които трендът „екотуризъм“ е много актуален. Представителите на медиите бяха впечатлени от огромното биоразнообразие на страната ни въпреки малката й площ. Повечето от тях признаха, че информацията ги е изненадала и е събудила любопитството им към България като туристическа дестинация.
Срещата продължи с презентация на едни от най-добрите български вина, представени от управителя на Музея на виното в Плевен Таня Николова. Гостите научиха любопитни данни за традициите на винопроизводството в България, датиращо от отпреди 5 хиляди години, и дегустираха около 30 вида бели и червени вина. Сред тях бяха и продукти от сортове грозде, които се отглеждат единствено в България. В края на вечерта журналистите получиха малки коледни питки с късметче, а трима си тръгнаха със специални подаръци – кошница с български вино, бяло сирене, луканка и мед.
България има над 320 регистрирани зони за опазване според „Натура 2000“, които покриват над една трета от територията на държавата. 114 от тях са терени, обитавани от редки птици. Страната е своеобразен рай за орнитолозите с над 400 вида птици. В България могат да се срещнат общо над 27 000 видове безгръбначни животни и около 12 000 вида растения, което я превръща в една от европейските страни с най-голямо биоразнообразие.