Да се елиминират прекомерните бюрократични спънки, който ЕС поставя пред работодателите, защото законите, предназначени да защитават интересите на работниците, всъщност имат обратен ефект и влияят негативно на ръста на заетостта. За това призова британският министър председател Дейвид Камерън. В изявление пред държавните лидери на Световния икономически форум в Давос премиерът беше категоричен, че да се насърчава ненужната бюрокрация в такъв труден период за икономиките на цяла Европа е „лудост“.
В контекста на толкова сериозни изпитания пред икономиката и заетостта, законодателите на ЕС „правят нещата още по-сложни”, категоричен беше Камерън. „В името на социалната защита, ЕС рекламира излишни мерки, които обременяват бизнеса и правителствата, и е напълно възможно да унищожат работни места – регламентът за наетите чрез агенции служители, Директивата за бременни работнички и тази за работното време и други. Списъкът продължава безкрай. Съществува дори предложение за данък върху финансовите транзакции, което е чиста лудост, особено сега, когато се борим да върнем икономиките си към растеж.
Анализът на Европейската комисия сочи, че ако се въведе данък върху финансовите транзакции, БВП на ЕС ще се намали с близо 200 млрд. EUR, ще коства близо 500 000 работни места и ще накара около 90% от пазарите да се отдръпнат от европейския блок. Европа ще изгуби своята конкурентноспособност, докато Китай, Индия и Африка продължават да развиват възможностите си.
Камерън призова световните лидери да бъдат по-смели, ако искат да дадат адекватен отговор на съвременните предизвикателства пред икономиката и пред еврозоната. Като пример посочи мерките, предприети от Обединеното кралство за финансова консолидация – съкращение на работните места в публичния сектор, замразяване на заплатите, вдигане на пенсионната възраст. Всички тези действия са спестили около 5.5 млрд. паунда на държавата.