Отидете към основна версия

4 372 3

Да има общоевропейска минимална работна заплата

  • минимална работна заплата-
  • ес-
  • ек

Проблемът с разпокъсания пазар на труда в Европейския съюз може да бъде решен като се въведе единна минимална работна заплата е мнението на представители на Европейската Комисия. Не всички държави-членки на ЕС имат политика за минималната заплата в момента, включително и някои от най-големите икономики като Германия и Италия. ЕК ще предложи въвеждането на тези мерки.

Това донякъде е средство за намаляване на бедността в региона, тъй като над 8% от европейските работници взимат много ниски заплати, според официална статистика на ЕС. Временните работници са едни от засегнатите от нископлатения труд. "Рискът от бедност при трудова заетост е висок, особено в страни с неравномерно разпределение на доходите и ниски минимални заплати, сред хората с временни договори и по-ниска интензивност на труда и домакинствата с един родител", казаха от отдел Комуникации на ЕС. Дори в страни като Германия, където икономиката процъфтява, 13% до 15% от работниците на възраст над 25 години са класифицирани като бедни, тъй като печелят по-малко от 60% от изчисления за необходим нетен приход, съобщават от Института за икономически изследвания в Кьолн.

За разлика от повечето страни-членки на ЕС, в Германия няма официална минимална работна заплата. Комисарят на евросъюза по социалните въпроси Ласло Андор е за въвеждането на минимално заплащане, както и за увеличаването на заплатите в цяла Европа. Скандинавските страни в момента нямат национална минимална заплата, нито пък Италия и Австрия. Въпреки че на някои работници се гарантира определено ниво на заплащане, то може да варира много и зависи от трудовите споразумения, договорени между работодателите и синдикатите.

Правомощията на Комисията са ограничени – тя може само да поиска от държавите-членки да преразгледат трудовата си и социална политика. В крайна сметка, решението дали да се повишат заплатите и да се въведе минимална заплата си остава в националните правителства.

ЕС също ще настоява за "субсидии за наемане на работна ръка", които трябва да увеличат мотивацията на работодателите в създаването на повече работни места. Създаването на собствен бизнес също ще бъде насърчено на предвидената тази седмица среща на Комисията.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини