Отидете към основна версия

2 565 3

Световната банка - песимист за България

  • световна банка-
  • българия

Световната банка понижи прогнозата си за ръста на икономиката на България през тази и следващата година. В годишния си доклад за глобалните икономически перспективи, банката като цяло регистрира тенденция към свиване на световната икономика.

България е в една група с държавите от Балканския полуостров и Централна Азия. Общият икономически ръст през 2013-та ще е 2.4 на сто. Той ще е почти същият като през изминалата година когато беше 2.3%, припомня БНТ.

България присъства в анализа на Световната банка в групата на държавите с доход на глава от населението под 12 хиляди 276 долара през 2010 година. Прогнозата за страната е, че ще имаме икономически ръст от 1.8%. Докладът отчита, че индустриалното производство у нас се е свило рязко с 13%.

Свиване имаме и в ръста на вътрешното кредитиране, отчитат от банката. Като цяло заключенията на финансовата институция за света са песимистични. Изключително бавното възстановяване на водещите икономики е основна спирачка за бързо икономическо развитие.

Джим Йон Ким - президент на Световната банка: - Вижда се, че икономическото възстановяване е крехко и неуверено и това хвърля сянка върху перспективите за бързо подобрение и връщане към по-силен ръст. Прогнозите са слаби както в страните с високи доходи, така и в държавите с развиващи се икономики. Независимо от обещаващите и понякога смели мерки, взети в Европа, в еврозоната остават някои проблеми, въпросителни има и във фискалната политика на САЩ.

Окачва се като цяло ръстът на брутния вътрешен продукт за региона на Балканите и Централна Азия да спадне до 3% през 2012 година, след като през 2011-та е бил 5.5 на сто. За стабилен ръст от над 4% може да се говори едва през 2014, 2015 година.

Основният извод на банката е, че регионът все още е податлив на сериозни глобални и регионални рискове. Главните рискови фактори са състоянието на еврозоната, забавянето на ръста на кредитирането и влиянието на Китай върху световната икономика.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини