Отидете към основна версия

3 236 10

Рекордно високи цени на въглищата в Китай

  • въглища-
  • цени-
  • криза-
  • суровини-
  • недостиг

Очаква се тази седмица търсенето на електроенергия за отопление на домове и офиси да нарасне, вследствие на студеното време

Снимка: БГНЕС

В петък енергийната криза в Китай се задълбочи, след като времето застудя и електроцентралите се опитаха да се запасят с въглища, което изпрати цените на горивото до рекордно високи стойности, пише Reuters.

Очаква се тази седмица търсенето на електроенергия за отопление на домове и офиси да нарасне, тъй като силните студени ветрове се спускат от северния Китай. Синоптиците предупреждават, че средните температури в някои централни и източни райони могат да спаднат с до 16 градуса по Целзий през следващите 2-3 дни, предаде Bloomberg.

Недостигът на въглища, високите цени на горивата и процъфтяващото индустриално търсене след пандемията предизвикаха широкоразпространен недостиг на електроенергия във втората по големина икономика в света. Ограничаване на снабдяването е въведено в най-малко 17 от над 30-те китайски региона от септември, което принуди някои заводи да преустановят производство и доведе до нарушения във веригата на доставките.

Трите североизточни провинции Дзилин, Хейлундзян и Ляонин са сред най-тежко засегнатите от недостига на електроенергия миналия месец. Няколко региона региона в Северен Китай като Вътрешна Монголия и Гансу включиха зимното отопление, което се захранва главно с въглища, за да се справят с по-студеното от обичайното време.

Пекин е предприел редица мерки за ограничаване на повишаването на цените на въглищата чрез повишаване на вътрешното производство на въглища и намаляване на използването на електроенергия в заводи и индустрии в периоди на пиково търсене. Китай многократно е уверявал потребителите, че ще има достатъчно енергийни доставки през зимния сезон.

Очаква се недостигът на електроенергия да продължи и в началото на следващата година, като анализаторите и търговците прогнозират спад от 12% в промишленото потребление на енергия през четвъртото тримесечие, тъй като доставките на въглища не достигат и местните власти дават приоритет на битовите потребители. Китай си постави цел да постигне въглеродна до 2060 г., като страната се опитва да намали зависимостта си от въглищната енергия.

Китай не е единствената нация, която се бори с електрозахранването, което доведе до недостиг на гориво и прекъсвания в някои страни. Кризата подчерта трудностите при намаляване на зависимостта на световната икономика от изкопаеми горива, докато световните лидери се борят да съживят усилията за справяне с изменението на климата по време на климатичните преговори през следващия месец в Глазгоу.

Китай се стреми да постигне пик на въглеродните емисии до 2030 г., заяви вицепремиерът Хан Женг във видео съобщение на Международния форум на Руската енергийна седмица, според китайската държавна информационна агенция Синхуа.

Той също така каза, че Китай и Русия са важни сили, които имат водеща роля в енергийния преход, като е необходимо да си сътрудничат, за да се гарантира плавния напредък на големите нефпроводи и проекти за ядрена енергия.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 2 гласа.

Свързани новини