На фона на невижданите цени на тока в цяла Европа, у нас държавата с месеци бави преминаването на бизнеса към алтернативна зелена енергия заради тромави процедури, съобщава бТВ.
Неголям завод в Пещера, които произвежда обувки, от скоро произвежда и ток – соларен, за собствени нужди.
Инвестицията в собствен ток спасява предприятието във времена, когато цената на индустриалния ток чупи рекорди и предприятията са на ръба.
Разходът за соларен ток е би трябвало да се върне за 6-7 години. Но при днешните цени на енергията, собственият ток се превръща в джакпот за предприятието, в което се трудят 48 работници.
Токът в този завод не се съхранява, няма батерии. Излишъците отиват в мрежата, а недостигът в дните без слънце през зимата съответно се компенсират от мрежата. В слънчеви дни продават на енергото, в лоши дни – купуват обратно.
Зеленият ток е решение за завода на Ремзи Ингилизов, но не и за всяка индустрия. На него не му се е наложило да инвестира в батерии, което значително би оскъпило тока.
През зимата соларите дават около 30% от нужната енергия на завода, затова шоковото поскъпване на тока се отразява и на завода в Пещера.
У нас държавата забавя максимално процеса по преминаване към зелена енергия с тежка бюрокрация, преди да се пусне инсталацията на документи.
В по-големите общини отнема около година, за да заработи на документи подобна инсталация.