Отидете към основна версия

1 579 6

Българският мед ще поскъпне най-малко с 10%

  • пчелари-
  • български мед-
  • мед

Има данни за смъртност при пчелите, казва председателят на Съюза на българските пчелари инж. Михаил Михайлов

Снимка: БГНЕС

Очаква се българският мед да поскъпне най-малко с 10 %. Това каза в интервю за БГНЕС председателят на Съюза на българските пчелари инж. Михаил Михайлов.

По думите му медът не може да се изостане от увеличението на стоките от първа необходимост: „Да, ще се увеличи цената на меда, както и изкупната цена. Ние го бяхме заложили това още от миналата година“.

„На изложения се видя, че дори това малко повишаване с лев - два на килограм не оказа възпиращо действие срещу любителите и ползвателите на пчелните продукти. Сега предстои новият сезон и вероятно ще се пристъпи към най-малко 10-процентно увеличение на цената на меда", казва инж. Михайлов.

Председателят на Съюза на българските пчелари отбеляза, че българският пчелен мед има добри физико-химични показатели и е предпочитан от потребителите.

„Проблемът е в това, че вносният мед се смесва с българския мед. Не съм виждал да се продава мед, на който пише, че е произведен в Украйна или в Китай например. Едрите търговци и преработватели ползват вносния мед за свои цели. Понякога го препродават, но смятам, че се смесва и с български мед. Учудващо е да се купуват количества, когато имаме достатъчно български мед, който не е усвоен. Ние произвеждаме достатъчно количество и поради това, че малко консумираме - средно между 350 и 400 грама на глава от населението, а остатъкът го изнасяме. Грубо една трета остава за потребление и подхранване на пчелите, а две трети се изнася", коментира инж. Михайлов.

Пчеларят даде съвет как хората, които не разбират, да различат чистия български мед от този с примеси: „Трябва този мед да има сертификат, както и да има етикети, на които да е указан произходът. Когато е от ЕС, то пише, че е произведено в ЕС и се знае, че е в общността. Или пък изрично, че е произведено в България с конкретни координати на пчелин и телефони. Може много лесно да се разпознае, стига потребителят да изиска тези документи“.

Според него това, че медът може да се фалшифицира, представлява проблем, тъй като това се случва лесно и зависи за морала на тези, които предлагат мед.

„Имаме данни за смъртност и то твърде рано. Традиционната зимна смъртност се установява края на март и началото на април. Тази година тя настъпи много по-рано и имаме сигнали от област Враца - общините Мездра и Роман. Председателят на местното пчеларско дружество даде списък с пчелари, които са пострадали от загуба на пчелни семейства. Вероятно това се дължи на използване на нелицензирани препарати, внос от трети страни, които са за борба с болести по пчелите. Когато се третират тези пчелни семейства с неподходящи ветеринарно-медицински препарати, тогава се стига до гибел", коментира още инж. Михайлов.

Председателят на Съюза на българските пчелари обясни, че ефектът от тези препарати се получава няколко месеца по-късно поради отслабване на пчелите и комплекс от причини. По думите му няма точни данни за пострадалите пчелни семейства.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 2 гласа.

Свързани новини