Отидете към основна версия

4 095 49

Русия изчислява икономиката от Космоса

  • русия-
  • икономика-
  • бвп-
  • спад-
  • рецесия-
  • централна банка-
  • инфлация-
  • бвп-
  • космос-
  • спътник-
  • сателит

Сателитни снимки позволяват да се компенсира неточността на статистиката, следят добива на нефт, дават прогнози за цената на барела

Снимка: Телеграм

Може да звучи невероятно, но руснаците вече умеят да проучват и оценяват икономическия статус от Космоса. И това е самата реалност, а не филм с фантастичен сюжет. Руската компания “Совзонд” е представила нова технология за оценка на икономиката на различни страни по света на базата на експертен анализ на снимки, направени от Космоса. Фотосите от Вселената са в доста големи обеми, правени по различно време с представената съвършена технология, пише вестник “Известия”. Сравнението на космическите снимки

позволява да се направи оценка на промишленото и жилищно строителство, на сеченето на горите, усвояването на селскостопанските площи

и обработването на земята и нивите. Фотосите позволяват да се направи подробно проучване на териториите, от които се добиват полезни изкопаеми. Снимките предоставят подробен анализ на развитието на транспортната и пътната инфраструктура в страните, пояснява изданието. Снимката на земната повърхност от Космоса позволява да се компенсира неточността, допусната при изготвяне на официалната статистика на редица държави, които невинаги са достъпни, където има военни конфликти. В някои държави статистиката нарочно се изопачава и се подават неверни данни с една или друга цел, обяснява заместник-директорът на “Совзонд” Милана Елердова. За сметка на това пък снимките, направени с най-модерна технология от Космоса, са винаги и по всяко време обективни, актуални и са приспособени към автоматизирана обработка, позволяваща да се получи унифициран и обективен краен резултат. Например с помощта на получената информация за темпото на увеличаване на строителните площи с многоетажни и нискоетажни жилищни сгради в произволно взета страна и град

може да се изчисли количеството на жителите

След направените детайлни проучвания експертите могат да изнесат данните и изводите за динамиката на обслужващата инфраструктура, както и за това дали е достатъчна или недостатъчна транспортната, енергетичната и информационната мрежа в изследвания район. По фотосите от космоса също така учените могат да определят дали населението е обезпечено с достатъчни водни и рекреационни ресурси. Възможно е да се определи и степента на натоварване на съответните площи. По същия начин, с помощта на снимките от Космоса може изключително обективно да се определят тенденциите на увеличаване и намаляване на площите, където се добива нефт, както и количествата на отделните разпръснати платформи за нефтодобив в някои страни износителки на петрол. С помощта на новата технология е възможно дори да се прогнозира стойността на барела в перспектива.

Създадената от компанията “Совзонд” система World Evolution оперира дори със снимките от повърхността на планетата Земя, направени от 1980 година насам. По думите на зам. генералния директор Милана Елердова

сървърът съдържа информация за цялата територия на Русия, а това са повече от 17 милиона квадратни километра

и отчита измененията на социално-икономическата структура на Руската Федерация от периода 2000г до ден днешен. “За създаването на продукт за анализ на територията на целия свят ние планираме да привлечем инвеститори. Защото в този случай вече става дума за колосален обем от данни – десетки петабайти – и съответно за глобални изчислителни възможности”, поясни Елердова. По думите ѝ от тази услуга се интересуват доста чуждестранни партньори и инвеститори, но компанията предпочита да привлече за основни партньори руски фирми. Най-интересното е, че новосъздадената програма за космически отчет на икономиките позволява да се изобразяват резултатите както на естествените, така и на техногенните процеси, протичащи от началото на века до ден днешен. От юли 2016 година услугата е достъпна за интернет потребителите в режим онлайн.

Предвид, че Руската федерация следи всичко от Космоса, Русия е доволна, че икономиката ѝ се свива по-малко от очакваното

Руският БВП ще се свие с 4,2% до пролетта, а реалните разполагаеми доходи ще спаднат с 2,8% в сравнение със спадове от съответно 7,8% и 6,8%, наблюдавани преди три месеца.

По-рано министерството предупреди, че икономиката е напът да се свие с повече от 12%, което ще бъде най-значителният спад на икономическото производство след разпадането на Съветския съюз и произтичащата от това криза в средата на 90-те години.

Към момента обаче ведомството прогнозира инфлация в края на 2022 г. от 13,4% и безработица от 4,8% в сравнение с по-ранните му прогнози от съответно 17,5% и 6,7%.

Икономиката на Русия ще се свие по-малко от очакваното и инфлацията няма да бъде толкова висока, колкото прогнозираната, показва доклад на руското Министерство на икономиката, съобщава "Ройтерс".

Ведомството отбелязва, че икономиката се справя със санкциите по-добре, отколкото бяха първоначалните опасения.

Икономиката на страната изпада в рецесия след като Москва изпрати въоръжените си сили в Украйна на 24 февруари, навличайки си радикални западни ограничения върху своя енергиен и финансов сектор, включително замразяване на руски резерви, държани в чужбина. Санкциите принудиха множество западни компании да напуснат страната.

Въпреки това, след като Русия започна своята т.нар. "специална военна операция", спадът се оказва не толкова сериозен, колкото прогнозира Министерството на икономиката в средата на май.

Прогнозите за БВП за 2023 г. обаче са по-песимистични - очакванията са за 2,7% свиване в сравнение с предишната оценка от 0,7%. Това е в съответствие с мнението на Централната банка на Русия, че икономическият спад ще продължи по-дълго, отколкото се смяташе досега.

В доклада си за август Министерството на икономиката не посочва очаквания относно цените на петрола - основният износ на Русия, нито пояснява причините за преразглеждане на своите прогнози.

Предстои прогнозите да бъдат прегледани от бюджетната комисия на правителството и след това от самото правителство.

Това, че Русия изпадна в рецесия в края на миналата година е неоспорим факт!

Икономиката на Русия навлезе в рецесия, тъй като брутният вътрешен продукт на страната се е свил с 4% още през третото тримесечие на миналата година. Това показва предварителната оценка на националната статистическа агенция Росстат, съобщава "Франс прес".

4-процентно свиване на БВП имаше и през второто тримесечие, тъй като западните санкции са удар за икономиката на Русия.

4-процентният спад на икономическото производство между юли и септември на 2022 година обаче е по-малък от очакваното от много анализатори свиване от 4,5%.

Свиването се дължи на 22,6% спад в търговията на едро и 9,1% спад в търговията на дребно.

Същевременно строителството е нараснало с 6,7%, а селското стопанство - с 6,2%.

Рецесията обикновено се определя като две последователни тримесечия на икономическо свиване, а Русия за последно преживя техническа рецесия в края на 2020 г. и началото на 2021 г., когато светът преминаваше през пандемията от коронавирус.

Руската икономика се представи добре в началото на 2022 г. с 3,5% увеличение на БВП, но началото на офанзивата в Украйна предизвика вълна от санкции от страна на Запада.

Наложените ограничения върху износа и вноса, недостигът на персонал и проблемите с доставката на резервни части натовариха силно руската икономика.

На 8 ноември 2022 година Централната банка прогнозираше, че БВП ще се свие с 3,5% през годината.

Международният валутен фонд и Световната банка изчисляват съответно спад на руския БВП от 3,4% и 4,5%.

По данни на Росстат въпреки свиващата се икономика нивото на безработицата в Русия е 3,9% през септември.

През октомври миналата година Централната банка на Русия запази основната си лихва на 7,5%. За първи път от началото на военната офанзива в Украйна основният лихвен процент остава непроменен.

Централната банка не планира да промени лихвения процент до края на годината, което е знак за "адаптиране" към "новата реалност", заяви нейният управител Елвира Набиулина.

След като Русия беше засегната от западните санкции, банката драстично повиши основния лихвен процент от 9,5% а на 20% в опит да противодейства на инфлацията и да подкрепи рублата.

Какво очаква икономиката на Русия през 2023 година ще кажат сателитите в Космоса.

Автор: Оля Ал-Ахмед

Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 27 гласа.

Свързани новини