Ръст в търсенето на българско вино

19 Януари, 2025 09:25 876 7

  • вино-
  • цена-
  • търсене

Клиентите имат ясна представа какво търсят

Ръст в търсенето на българско вино - 1
Снимка: М. Богданова ©

Bинопроизводството имa дълбoĸи ĸopeни в България, вoдeщи нaчaлoтo cи пpeди cъздaвaнeтo ѝ ĸaтo дъpжaвa. Tpaĸитe пpaвели винo пo нaшитe зeми още преди 5 хиляди гoдини. Днec тpaдициятa пpoдължaвa c yчacтиeтo нa нoви cъвpeмeнни тexнoлoгии зa винoпpoизвoдcтвo.

От няколко години се наблюдава тенденция, че клиентът предпочита местно и не само българско, а по-скоро местно, регионално вино. Голяма част от клиентите знаят какво търсят, как да го поръчат и го откриват, уточнява bTV.

Оказва се, че ценителите на хубаво вино вярват и в максимата, че „Животът е твърде кратък, че да пием евтино вино“.

„Хората, които разбират от вино и искат да пият качествено вино, не се интересуват от цената. В момента червеното е най-предпочитано, Мерло най-вече е доста търсено и Совиньон Блан“, казва Саша Лазарова, управител на ресторант винарна.

В изба, разположена в сърцето на долината на река Струма, в село Логодаж се произвеждат богати вина, с фокус към местните сортове, които носят и редица международни награди.

„Такива вина, които са собствен стил, собствен характер,нали, идентичност на всяка една изба. Ние се стремим, в нашата изба се стремим поне, качеството да изпреварва цената. Така да се каже, българинът да пие „честно вино“, казва Методи Георгиев, търговски директор на винарска изба „Логодаж“.

И не само българинът, защото избата изнася вино за Западна Европа, Бразилия и Япония. А екипът се стреми да усъвършенства, надгражда и развива винопроизводството.

„Нас, обикновено като ни питат „кое ви е най-хубавото вино“ - Ами, не сме го направили още! Разбира се, що се отнася до цветовата гама - в червеният цвят, българските вина са изключително добри. Много, много добри, както на българския, така и на световния пазар. Нали, като нашите сортове, които са по долината на Струма, мелнишките сортове, така и маврудите, така и гъмзите“, обяснява Методи.

Колкото до винената култура на българина и избора на хубаво вино, той има различен поглед:

„Културата за вино не в това, дали разбира от вино, или не. За нас, по-важно е културата на вино да минава в това, по-често да пият вино. Не да пием повече вино, а да пием по-често вино! И не да кажем колко вино изпихме снощи, а какво вино изпихме!“

Умерената консумация на вино насърчава доброто настроение и е чудесен начин за релаксация. Важно е обаче да се помни, че ползите са налице само при разумна употреба, съветват експертите.


Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 9 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Грозде

    10 2 Отговор
    няма , вино правят .
  • 2 Антон

    7 2 Отговор
    Измамници, колкото сиренето ни е сирене и киселото мляко кисело мляко, толкова и българското ни вино може да се нарече вино. По-скоро спирт, вода, оцветител. Вероятно хубавото се изнася навън, ако въобще имаме вече хубаво вино.
    На невярващите и тези, които смятат че имаме качествено вино, ще дам джокер: Вижте статистическите данни, за количеството грозде отгледано да кажем за 2023 год. Вижте статистическите данни за количеството произведено вино в България за същата година. Проверете колко вино може да се произведе от кг.грозде и си направете сами изводите, дали пием вино или оцветена вода със спирт.

    Коментиран от #6

  • 3 Виждащ

    5 3 Отговор
    Клиниките са пълни с ежедневни "ценители" на виното.
    Всеки един "ценител" може да напише книга за това как се затриват работа, семейство, имот и спестявания.
  • 4 Гориил

    2 3 Отговор
    Вашето вино е под най-суровите руски санкции. Това искахте, нали?
  • 5 Гост

    1 0 Отговор
    Днес пишете, че европейците търсят Дачии, и че българите търсят българско вино. Причината е една и съща и хич не е за хвалене.
  • 6 Гост

    2 0 Отговор

    До коментар #2 от "Антон":

    Станимашката Малага беше изкоренена преди 30 години. А даваше великолепно грозде, от което се правеше чудно вино. Днес, я правят от някакъв друг сорт с преработка.
    И троянската сливова ми е чудно от какво е, като в троянско сливови градини няма от десетилетия, ако не броим частните с по 100-200 дръвчета.
  • 7 Производител

    0 0 Отговор
    Кату направа винцето първо го кръстим с водъ а сетне добавям и малко спиртец да му дигнем градуса а накрая слагам и три щипки боица да има и представителен вид