Отидете към основна версия

1 243 7

Европа изостава от САЩ

  • сащ-
  • европа-
  • инвестиции-
  • екопроекти

За последната година в ЕС са влезнали двойно по-малко екологични инвестиции спрямо САЩ

Снимка: Shutterstock

Европейските компании за чисти технологии привлякоха наполовина по-малко инвестиции през миналата година спрямо конкурентите си в САЩ след приемането на Закона за намаляване на инфлацията в САЩ (IRA), съобщи Financial Times.

Изданието се позовава на данни на индустриалната организация Cleantech for Europe, според които през годината, откакто влезе в сила новото американско законодателство, "ЕС е изостанал във финансирането на чистите технологии на ранен етап". Така "8,7 млрд. USD" са инвестирани в стартиращи фирми за развитие на индустрията за електрически автомобили и чиста енергия в Европа, докато "над 21,7 млрд. USD" са разпределени за подобни проекти в САЩ.

Разликата е най-забележима в размера на финансирането на проекти за чист водород, които могат значително да допринесат за декарбонизацията на тежката промишленост. Ако през първото тримесечие на 2022 г. ЕС беше три пъти по-напред от САЩ по този показател, „като е инвестирал 343 млн. USD в тази област“, ​​то оттогава през всички останали тримесечия инвестициите в САЩ изпреварват финансовите инжекции на ЕС, а общият им обем надхвърли европейските показатели "с 1,2 млрд. USD".

Много европейски политици по-рано изразиха безпокойство от приемането в САЩ през лятото на 2022 г. на закона за намаляване на инфлацията. Ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен изрази загрижеността си през декември 2022 г., че това може да „доведе до нелоялна конкуренция, затваряне на пазари и прекъсване на критични вериги за доставки“. Германският канцлер Олаф Шолц каза, че някои разпоредби на IRA "са несъвместими с международното търговско право и не позволяват честна конкуренция" и призова американските власти да изменят този закон.

Законът за намаляване на инфлацията в САЩ предоставя щедри субсидии на производителите на електрически превозни средства, батерии и захранващо оборудване, при условие че са произведени в Съединените щати. Според европейски лидери законът може да доведе до нова трансатлантическа търговска война.

Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 3 гласа.

Свързани новини