160 млн. лева, които ще влязат в бюджета от въвеждането на новата такса от 20 на сто върху приходите на вятърните и слънчевите централи, да бъдат записани в приходната част на бюджета.
Това поиска депутатът от ГЕРБ Менда Стоянова от парламентарната трибуна при дебатите на бюджета за второ четене.
Бюджетната комисия прие миналата седмица предложението на Атака за такса от 20 на сто върху приходите на производителите на вятърна и слънчева енергия. Ресорният министър Драгомир Стойнев посочи в обзорното политическо предаване „Седмицата“ по радио „Дарик“, че това ще намали корпоративния данък на фирмите от сектора.
Идеята обаче се натъкна на острото негодувание на бранша. Производителите определиха таксата ката "национализация" и прогнозираха фалити на фирми и повишаване на цената на електроенергията.
От семинара на управляващите в Боровец стана ясно, че таксата от 20% ще получи подкрепа.
Менда Стоянова заяви в пелнарна зала, че предложението за таксата върху приходите на производителите на вятърна и слънчева енергия не е обсъждано подробно в бюджетната комисия, тъй като по думите й то не е било отразено в доклада, представен за разглеждане на депутатите.
Тя подчерта, че няма основание да се съмнява в разчетите на експертите, нито в думите на финансовия министър Петър Чобанов, че приходите ще са такива.
Финансовият министър Петър Чобанов вчера се зарече, че очакваният приход около 160 млн. лв. ще остане като буфер в бюджет 2014.
В рамката на бюджет 2014 е предвиден ръст на икономиката от 1,8%. Същият процент е заложен за инфлацията и бюджетния дефицит.
Правителството е приело приходите, помощите и даренията по консолидираната фискална програма за 2014-а година да са в размер на 30 млрд. 886 млн. лв. или 38% от БВП. Тази сума е по-голяма от сумата по програмата за 2013-а с 501,2 млн. лв. или ръст от 1,6%.