Отидете към основна версия

1 391 5

ЕС: Запазваме тавана на цените на газта още една година

  • ес-
  • газ-
  • цена-
  • таван-
  • срок

Одобрен е и „план за спестяване на електроенергия“

Снимка: ЕРА/БГНЕС

Министрите на енергетиката на ЕС постигнаха политическо споразумение за удължаване на извънредните мерки за енергийно регулиране, които включват ограничаване на цените на газа в страните от ЕС за една година - до 31 декември 2024 г., съобщиха от пресслужбата на Съвета на ЕС.

„Енергийните министри на ЕС се съгласиха да удължат извънредните мерки с още една година, до 31 декември 2024 г.“, се казва в изявление на Енергийния съвет на ЕС.

По-рано италианският министър на околната среда и енергийната сигурност Джилберто Пичето-Фратин каза пред репортери, че „Италия е осигурила от ЕС едногодишно удължаване на горната граница на цената на газа“.

В края на 2022 г. страните от ЕС одобриха мерки за намаляване на цените на енергията. Те включват задължително намаляване на потреблението на електроенергия в страните от ЕС, ограничаване на печалбите на „инфрамаргиналните производители на електроенергия“ и въвеждане на специален данък върху компаниите, произвеждащи електроенергия от естествени суровини по време на енергийната криза. Средствата, получени от ограничаване на свръхпечалбите на „инфрамаргиналните производители“, към които спадат електроцентралите, както и от данък върху доставчиците на изкопаеми горива, от които се произвежда електроенергия, „ще бъдат използвани за подпомагане на най-уязвимите социални групи от населението на страните от ЕС, финансова помощ за предприятията и прилагане на мерки за енергоспестяване“.

Освен това Съветът на ЕС одобри установяването на лимит от 180 EUR за MWh върху печалбите на електроцентрали, използващи по-евтини енергийни източници от природния газ. Страните от ЕС ще могат да използват всички печалби на тези икономически субекти над установения показател за борба с негативните последици от енергийната криза.

Беше одобрен и „план за спестяване на електроенергия“, който обхваща периодите, когато потребителите използват най-много електроенергия. Часовете на пиково потребление на енергия трябва да представляват една десета от общата продължителност на предстоящите зимни месеци. Благодарение на това се очаква да се спестят поне 5% от консумираната електроенергия през този период от денонощието. В същото време всяка страна от ЕС може самостоятелно да определя часове пик и други мерки за спестяване.

Пакетът от одобрени мерки предвижда данък от поне 33% върху свръхпечалбите на компаниите, доставящи изкопаеми горива. Данъкът се определя върху общия размер на печалбата им за 2023 г. и 2024 г. и само ако тази цифра надвишава 120% от средната печалба на тези икономически субекти за последните четири години. Одобрените мерки трябва да влязат в сила от началото на декември.

Поставете оценка:
Оценка 2 от 4 гласа.

Свързани новини