Отидете към основна версия

1 662 10

Най-голямата партия в Швейцария е „против“ преговори с ЕС за укрепване на връзките

  • швейцария-
  • ес-
  • икономика

Сред основните доводи са, че милиарди евро ще трябва да бъдат прехвърлени на Брюксел, а и населението на страната вече няма да има право на мнение

Снимка: Shutterstock

Дясноконсервативната Швейцарска народна партия (SPP), която има най-голямата фракция в парламента, се противопостави на преговорите за развитие на връзките с Европейския съюз (ЕС), мандатът за които беше одобрен от Федералния съвет (правителството). Председателят на SNP Марко Киеза каза в интервю за вестник Blick, че „свързването с ЕС“ е много опасно, тъй като независимостта на страната е изложена на риск.

„С този мандат за преговори Федералният съвет одобрява пълното подчинение на Швейцария на ЕС“, каза политикът. „Институционалната връзка с ЕС представлява огромна опасност“, отбеляза той, обяснявайки, че „идентичността и независимостта“ на страната са заложени на карта. Според Киеза опасността е по-специално, че в бъдеще правото на ЕС ще трябва „автоматично да се прилага в Швейцария“. Освен това милиарди ще трябва да бъдат прехвърлени на Брюксел и населението на Швейцария вече няма да има право да се изказва, отбеляза той. Киеза обясни, че „няма нищо против близките икономически връзки“. Въпреки това той е "против гражданите на ЕС да идват в Швейцария, за да ограбят" социалната система на страната.

Политикът нарече арбитражния механизъм, който трябва да бъде създаден за разрешаване на спорове между Швейцария и ЕС, е „чисто декоративен“. „В крайна сметка решенията ще се вземат от Европейския съд и те са задължителни“, подчерта председателят на СНП. „Това ще бъде краят на Швейцария, каквато я познаваме“, каза Киеза и припомни, че страната му, за разлика от Европейския съюз, има система на пряка демокрация, прилагана чрез референдуми, на които се вземат най-важните решения. Той също така обърна внимание на нарастващия брой италианци, идващи да работят в родния му кантон Тичино, което води до „намаляване на заплатите“. "Покупателната способност в Тичино не се е повишила. Винаги можете да намерите италианец, готов да работи за по-малко пари", каза Киеза.

В отговор на въпрос какви конкретни заплахи може да представлява споразумението с Брюксел, Киеза отбеляза, че германският железопътен концерн Deutsche Bahn „провокира хаос навсякъде със стачки и закъснения“. ЕС обаче, според председателя на SNP, иска Швейцария да отвори железопътната си мрежа за чуждестранни оператори. Както следва от интервюто, SNP ще започне обществена кампания срещу сключването на споразумение с ЕС от 12 март.

На 8 март Федералният съвет на Швейцария одобри мандат за преговори с Европейския съюз, най-големият икономически партньор на страната, за по-нататъшно развитие на връзките. Говорим по-специално за области като транспорт, енергетика, селскостопанска политика, трудова миграция и институционални въпроси.

Поставете оценка:
Оценка 4.5 от 16 гласа.

Свързани новини