Американската администрация очаква да предостави 52 млн. USD през фискалната 2025 г. за програми за „укрепване на устойчивостта на икономиката и демокрацията“ в Армения, каза първият заместник-ръководител на Американската агенция за международно развитие (USAID) Палома Адамс-Алън. Отделът е част от Държавния департамент на САЩ. Адамс-Алън беше помолен да коментира нивото на планираните разходи за тези програми за чуждестранна помощ в Армения, които според Вашингтон са насочени към „укрепване на устойчивостта на икономиката и демокрацията“.
Няколко часа по-рано Белият дом публикува и изпрати проекта на федералния бюджет за фискалната 2025 година в Конгреса на САЩ. Този документ предвижда общи разходи от 7,266 трлн. USD и приходи от 5,485 трлн. USD. Бюджетният дефицит трябва да бъде 1,781 трлн. USD.
Следващата фискална година в Съединените щати ще започне на 1 октомври 2024 г. и ще приключи на 30 септември 2025 г.
Американската администрация очаква да отдели 100 млн. USD през фискалната 2025 г. за оказване на военна помощ на Тайван.
Както се отбелязва, изпълнителната власт на правителството предлага да се отделят повече от 4 млрд. USD през 2025 г. за създаване на „по-свободен, по-отворен, сигурен и взаимосвързан регион на Индийския и Тихия океан, който подкрепя американските съюзи и партньорства“. „Това включва 2,1 млрд. USD чуждестранна помощ, предоставена на двустранна и регионална основа, включително 100 млн. USD за отделна молба за военна помощ на Тайван“, се казва в документа.
Заместник-държавният секретар на САЩ Ричард Верма обяви на брифинг за журналисти, че проектобюджетът включва и искане за 2 млрд. USD „за създаване на нов международен инфраструктурен фонд“ за Азиатско-тихоокеанския регион (APR). Според Верма този проект ще му позволи да „спечели надмощие в конкуренцията с Китай, като предостави надеждна и надеждна алтернатива“ на финансирането от Пекин. Заедно с това изпълнителната власт на правителството на САЩ иска от Конгреса да предостави 2 млрд. USD за капиталови инвестиции „за укрепване на партньорските икономики“ в Азиатско-тихоокеанския регион, подобряване на нивото на управление там и гарантиране на върховенството на закона, добави първи заместник-началник на външнополитическия отдел.