Отидете към основна версия

3 161 27

Най-търсената професия ще е тази на соларните специалисти

  • професия-
  • бъдеще-
  • соларни панели
Снимка: БГНЕС

Соларният бранш има нужда от все повече специалисти. И в момента по света в този сектор работят много хора - към 9 милиона души. През 2030 година броят им вероятно ще достигне 20 милиона, а през 2050 - цели 60 милиона, сочи проучване за развитието на трудовия пазар в енергетиката.

Соларни инсталации се монтират все по-интензивно: само през 2023 година са били инсталирани соларни модули с обща мощност 444 гигавата, а през 2024 - според прогнозите - към тях ще се добавят още 574 гигавата, уточнява Actualno.com. Във връзка с това още тази година в бранша ще са необходими повече от 12 милиона работници. Предположенията на експертите гласят, че до 2050 година слънчевата енергия ще стане най-важната в световен мащаб.

От една страна нови работни места се разкриват в модерни фабрики за производство на соларни клетки и модули. Там са нужни много кадри за разработването, програмирането, монтажа, поддръжката, логистиката и продажбите. По преценки на Международната агенция за възобновяеми енергии IRENA през 2022 година в производството на модули са работили към 2 милиона души, 1,8 милиона от които в Китай.

Но най-много кадри са необходими за инсталацията на соларните съоръжения. Поне засега не се предлагат много възможности за специализирана подготовка на точно такива кадри - и затова повечето работници идват от други професии. Особено търсени са инженери, електромонтьори, техници и експерти по покривните конструкции.

С какво се занимава соларният специалист?

Соларните специалисти, наричани още солартьори, отговарят за целия процес по инсталирането на плоскостите върху покриви или други площи. Освен това те планират изграждането на соларни съоръжения, съветват клиентите, изчисляват вероятния капацитет и разходите за частите и монтажа. Те трябва да са наясно и с инсталирането на акумулиращи батерии за покривната конструкция.

Много фирми обучават сами своите служители. Паралелно се предлагат и семинари, продължаващи седмици или месеци, в които се придобива необходимото знание. В Германия този вид курсове обичайно се заплащат от фирмите или от Агенцията по труда. В Швейцария пък междувременно има възможност за тригодишно професионално обучение в тази сфера - първите курсове ще започнат това лято. Освен това все повече висши учебни заведения включват съответното съдържание в учебните си програми за определени технически специалности, като така подготвят студентите за енергийния обрат.

Най-много кадри в тази сфера се търсят там, където се изграждат особено много соларни съоръжения - в Китай, Европа, САЩ, Индия, Бразилия, Южна Африка, Австралия, но също така в Пакистан, Турция и държавите от Персийския залив като Обединените арабски емирства, където се строят соларни комплекси на особено големи площи. В страни като Германия недостигът на специалисти е толкова голям, че кадри се търсят дори и в чужбина.

Поставете оценка:
Оценка 2.5 от 13 гласа.

Свързани новини