Отидете към основна версия

17 Май, 2024 19:11, обновена 17 Май, 2024 19:11 2 368 7

Работното място е все по-опасно за българина

  • гит-
  • служители-
  • работници-
  • трудови злополуки

Расте броят на трудовите злополуки

Снимка: БГНЕС

Над 30 души са загинали по време на изпълнение на служебните си задължения само в периода януари-май 2023 г., сочат данните на Изпълнителната агенция „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ). За същия период на текущата година техният брой е 19.

„Когато осъзнаем, че правилата за безопасност на труда не са административна тежест, а спасяват човешкия живот, тогава ще достигнем до така желания нулев травматизъм“, каза по време на форум в Ямбол директорът на Агенцията Екатерина Асенова.

Едва 5% от подадените през миналата година 8300 сигнала в ГИТ са от работници и касаят опасните условия на труд. Останалите са свързани с неизплатени или забавени заплати и обезщетения, неспазване на работно време, полагане на извънреден труд.

Строителството е секторът, в който се наблюдават най-много трудови злополуки и поради това и Агенцията е насочила фокуса си именно в този икономически сектор. Проверки в т.нар. „рискови предприятия“ също са сред най-често проверяваните от инспекторите на ГИТ. Най-потърпевши са две групи служители – тези, които са с дълъг опит и имат самочувствието, че могат да се справят с лекота с работата, а другите са току що постъпили млади служители, които претърпяват наранявания най-вече поради липса на опит, заключават от Агенцията.

„Към днешна дата в страната инспекторите по труда са 350, а по данни на Националния статистически институт работните места са около 2,3 млн. Няма как да ограничим трудовия травматизъм, ако не се обединим всички заедно - държава, социални партньори, работодатели и работещи за решаването на този проблем“, каза Асенова.

Поставете оценка:
Оценка 2.5 от 6 гласа.

Свързани новини