Турция планира да снабди Европа с излишък от вносен природен газ, след като го втечни, съобщи министърът на енергетиката на републиката Алпарслан Байрактар.
"Съответният законопроект е приет в турския парламент. Страната вече има законово основание, което позволява газът да се доставя не по тръбопроводи, а под формата на LNG. Турция ще може да втечнява излишния газ и да го изнася в различни страни“, каза министърът по телевизионния канал Haberturk.
На 2 май турският парламент прие законопроект, който позволява продажбата на LNG, както и създаването на предприятия за втечняване на газ в републиката. Документът укрепва законодателната рамка за превръщането на Турция в международен газов хъб и доставките на газ през него за Европа, включително от Русия.
„Днес Турция е четвъртият по големина пазар в Европа, получаващ над 50 милиарда кубични метра годишно газ. Благодарение на инвестициите в инфраструктура, той е в състояние да получи 70-80 милиарда кубически метра газ“, отбеляза Байрактар. Той добави, че за първи път Турция има възможност да изнася природен газ за Унгария, България, Румъния и Сърбия.
Според турския регулаторен орган на енергийния пазар през 2023 г. републиката е внесла 50,5 милиарда кубични метра природен газ, от които около 30% е под формата на LNG. Според експерти през следващите години този обем ще нарасне до 40%.
В началото на май Botas и ExxonMobil подписаха 10-годишно споразумение за доставки на LNG. При сегашното ценово ниво, както отбелязват експертите, сумата на договора се оценява на 1,1 милиарда долара годишно, годишният обем на доставките на LNG ще бъде 2,5 милиона тона. Bayraktar по-рано говори за плановете на Турция да диверсифицира газовите си доставки и да създаде „ново портфолио“ от газови доставки. доставчици преди дългосрочните споразумения за доставка на газ с Русия да изтекат през 2025 г. и с Иран през 2026 г.