Отидете към основна версия

5 501 17

Boeing възнамерява да продават военни хеликоптери на страни от Северна Европа

  • boeing-
  • военни хеликоптери-
  • производство-
  • скандинавия

Във флотовете на скандинавските държави няма ударни хеликоптери

Снимка: ЕРА/БГНЕС

Американската корпорация Boeing проведе неофициални преговори със скандинавските страни за създаването на единен ударен хеликоптер в интерес на техните въоръжени сили. Това каза Тери Джеймисън, директор на компанията за чуждестранни продажби на вертолети, в интервю за информационно-аналитичната група Janes.

Той допълни, че фирмата вече е обсъдила разработването на единичен атакуващ хеликоптер с Дания, Финландия, Норвегия и Швеция. Според него има потенциал за създаване на консорциум, който да обедини ресурсите на тези страни в разработването на такъв роторкрафт.

Джеймисън подчерта, че тези преговори са неофициални. Boeing все още не е получил писмени искания за производството на вече споменатата военна машина.

Във флотовете на скандинавските държави няма ударни хеликоптери. Според Джеймисън, тези страни планират да получат подобен тип хеликоптери, базирани на хеликоптера AH-64E Apache Guardian, построен от Boeing. Той е разработен специално за унищожаване на вражески бронирани превозни средства извън линията на видимост. Apache бяха предназначени за бойна употреба в европейския театър на военни действия срещу враг, равен по сила на Съединените щати.

Според Джеймисън купувачите на AH-64E всъщност инвестират в програмата за подобряване на Apache на американската армия.

Корпорацията за производство на самолети също така разглежда Хелзинки като потенциален клиент за леките щурмови хеликоптери AH-6i Little Bird. Те могат да заменят остарелите MD 500 във флота на финландските въоръжени сили, а също така да увеличат бойната мощ на финландските сухопътни сили, като оборудват хеликоптера с противотанкови ракети Hellfire.

Джеймисън каза, че в контекста на конфликта в Украйна средствата за унищожаване на вражески бронирани машини трябва да бъдат висок приоритет за всички членове на НАТО. Той също така отбеляза, че AH-6i и MD 500 са базирани на един и същ модел на самолет - Hughes Model 369.

Седем хеликоптера MD 500D, които са влезли в експлоатация през 1983 г., и други пет MD 500E, които са в армейския флот от 1999 г., са в експлоатация във Финландия. Въпреки програмата за модернизация, стартирана през 2020 г., остарелите вертолети трябва да бъдат заменени.

Поставете оценка:
Оценка 2.5 от 14 гласа.

Свързани новини