Отидете към основна версия

9 082 10

Гърция се отказа от плановете си за изграждане на мрежа от LNG терминали

  • гърция-
  • мрежа-
  • lng-
  • отказ-
  • изграждане
Снимка: ЕРА/БГНЕС

Гръцките власти фактически се отказаха от плановете за изграждане на няколко терминала за получаване на втечнен природен газ (LNG), с които републиката щеше да снабдява балканските страни, Украйна и Молдова, пише вестник Handelsblatt.

Гръцките власти планираха да изградят мрежа от пет приемни терминала за LNG и тръбопроводи за по-нататъшния му износ. Общо тази инфраструктура ще позволи внос на 25 милиарда кубически метра. м газ, което е четири пъти повече от нуждите на гръцкия вътрешен пазар. Вестникът нарича плана „амбициозен“, но сега, отбелязва изданието, той е „погребан без шум“.

В подкрепа на това твърдение вестникът цитира писмени отговори на министъра на околната среда и енергетиката Теодорос Скилакакис на парламентарни запитвания относно плана за изграждане на LNG терминал в пристанището на Волос. „Капацитетът ни да [получаваме] LNG е повече от достатъчен“, каза той.

Министърът добави още, че сега инвестициите в проекта „нямат шанс за реализация“ поради икономически и политически причини. Сред последните той отдаде недоволството на местното население от плановете за изграждане на терминали.

Изданието приписва икономически причини на факта, че единственият действащ терминал Revitus близо до Атина, който през последните години получи 60% от вноса на LNG, сега „дори не е близо до зареждане“. През април за първи път от пет години не е приела нито една доставка и не се очаква да получи през август. Тенденция към намаляване на ролята на Гърция като доставчик на газ се очертава през първото тримесечие на тази година - износът за балканските страни намалява с 95% спрямо същия период на миналата година.

В тази връзка вестникът смята, че е „все по-малко вероятно“ терминалите някога да бъдат построени. Основният фактор, който доведе до намаляване на ролята на LNG, беше доставката на по-евтин руски природен газ. Въпреки факта, че през 2022 г. Гърция намали вноса от Руската федерация, сега делът му нараства, през май той представляваше 64,1% от целия газ, внесен в страната. Гърция не прави изключение в това отношение, тъй като Унгария и Австрия също внасят значителни количества руски газ. „Ако не бъдат построени гръцки LNG терминали и тръбопроводи, страните от Южна Европа ще бъдат принудени да продължат да купуват руски газ“, заключава вестникът.

Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 12 гласа.

Свързани новини