Отидете към основна версия

1 680 21

Масово се работи без трудов договор в хотелиерството и ресторантьорството

  • гит-
  • хотелиери-
  • ресторантьори-
  • договори-
  • заплащане

Близо 25% от проверките на ГИТ са установени именно в тези сектори

Снимка: БГНЕС

Почти ¼ от установените случаи на работа без трудов договор са в хотелиерство и ресторантьорство, показват данните от контролната дейност на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ). За периода януари - юли 2024 г. контролните органи на Агенцията са установили 451 души, работещи без трудов договор в двете икономически дейности, което е 24% от всички 1914 случая.

Заради риска от използването на недеклариран труд във всичките му проявления – от възникването на трудовите правоотношения през заплащането на труда, работното време, отпуските и др., Инспекцията по труда осъществява целогодишен контрол в тези дейности. През активния туристически сезон се организират и инспекционни кампании в летните и зимните курорти.

За седемте месеца на 2024 г. в хотелиерството и ресторантьорството са извършени 3713 бр. проверки, при които са установени 18 372 бр. нарушения. От тях, свързани с осъществяване на трудовите правоотношения са 10503 бр., а със здравословните и безопасни условия на труд – 7658 бр.

Инспекцията по труда използва повода да напомни, че писменият трудов договор с ясно посочени условия на труд и заплащане в него защитава в най-пълна степен правата на работещите. Писмено договорената заплата е от значение за осигурителния доход, върху който се изчисляват обезщетенията в случай на временна неработоспособност, майчинство, безработица, а в дългосрочен план и пенсията.

Работата без трудов договор не е маловажно нарушение според българското трудово законодателство и при всеки установен случай контролните органи на Инспекцията по труда задължително налагат санкция от 1500 до 15 000 лв. Тези нарушения са и основание за отстраняване на работодателя от участие в процедури за обществени поръчки. Всеки работник или служител може да провери с персонален идентификационен код (ПИК), издаден от Националната агенция за приходите, дали трудовият му договор е регистриран и какъв е реалният доход, върху който го осигурява работодателят.

Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 6 гласа.

Свързани новини