„КТБ не е управлявана като банка, а като касичка на империя”, коментира в студиото на „Здравей, България” по Нова телевизия икономистът Георги Ангелов.
„Не е възможно КТБ да се спаси, освен ако инвеститорите не дадат 5 милиарда лева в брой”, смята икономистът. „Спасяването на КТБ ще струва милиарди на бюджета. Ако спасим КТБ, нашият бюджетен дефицит ще стане 8 или 10%, по-висок, отколкото по време на хиперинфлацията”, твърди Георги Ангелов.
Той е убеден, че фалитът на КТБ няма да струва нищо на бюджета. „Гарантираните влогове ще се изплатят от Фонда за гарантиране на влоговете, с държавна гаранция той ще вземе заем и след това ще си го връща”, подчерта Ангелов.
„Депутатите от бюджетната комисия смятат, че като променят някаква запетайка в закона ще спасят КТБ. Това не може да стане. Банка, която има 70 % лоши кредити и са необходими 4,8 милиарда лева, за да се оздрави, не се спасява с промяна на думи в закон. Тя е във фактически фалит”, каза още той.
Според икономиста Емил Хърсев подготвяното решение на Народното събрание ще е една поредна отсрочка. „Това е като организъм в кома, на изкуственото дишане. Той се поддържа изкуствено жив. Ако настъпи спасяване на КТБ, тоест инвестиции на външни средства, ще е по-добре. По-добре е спасителят да дойде с пари, ако дойде. Това е по-евтиният вариант”, смята той.
Май вече никой няма интерес от фалит на Корпоративна търговска банка (КТБ). Оздравяването й ще ни излезе по-евтино от фалита, защото непосредствената цена от него ще е няколко милиарда, но косвената е неизмерима, коментираха в студиото на "Добро утро, България!" по TV7 журналистите Петър Илиев и Мирослав Иванов.
Косвените щети трудно могат да бъдат оценени – те са върху икономиката, имиджа на банковата система, доверието, икономическата активност на хората, инвеститорското поведение.
Един фалит ще доведе до сериозно изменение в поведението на спестителите. Най-елементарното е да отидат и да си изтеглят парите от банките с аргумента, че се случва нещо и държавата няма сили да го успокои. Тези пари обаче не се харчат, те се стискат до по-добри времена, а това оказва пряко влияние върху икономиката и пари за кредитиране няма да има. Когато търсенето стане повече от предлагането, нормално е да се вдигнат лихвите, сочи простата логика на събитията.
Затова двамата журналисти, които отблизо следят случващото се в КТБ, смятат, че на този етап от развитието на казуса вече никой не желае фалита на банката.
Илиев отговори и на горещия въпрос в момента, а именно защо трябва да се оздравява КТБ с народни пари. За да не пострадат още народни пари, категоричен беше той.