"Движение България на гражданите" предлага на партньорите си в Реформаторския блок "пътна карта" за развитие и укрепване на Блока. Това стана ясно по време на кръглата маса "А сега накъде - реформи и реформатори", която се проведе ден след Националния съвет на ДБГ. Според лидера на формацията Меглена Кунева е възможно партньорите да се обединят около картата за развитие на Блока до края на годината.
Зам.-председателят на ДБГ Найден Зеленогорски посочи, че в момента е прибързано да се отива на вариант единна партия. РБ има висока подкрепа, защото събира различни партии и сме единни в разнообразието си. Партията ще намали подкрепата до едно твърдо ядро и това ще намали подкрепата за нас, каза той. По думите му, не е добре да се повтори грешката с консолидацията на СДС отпреди години в единна партия – решение, доказало се като не най-правилното в дългосрочен и стратегически аспект.
Обществото се вълнува повече от реформите, а не от вътрешните механизми за структуриране на РБ. Подаваме ръка към колегите и искаме да започнем дебат за единна концепция за развитието на Блока. Ние отговорихме на въпроса на кого и защо е нужен РБ с изборите. Въпросът сега е как да преодолеем недоверието, затова начертахме пътна карта за задържане на успеха и развитието на РБ като успешен и политически престижен проект, коментира Даниел Вълчев от ДБГ. По думите му, по-добра комуникация и възстановяване на основните органи на Реформаторския блок ще повишат доверието и ще дадат тласък към успешно бъдеще.
Той беше категоричен, че ДБГ не е против провеждането на съюзен конгрес, но по правила - да е ясно колко души, как ще се избират, какъв е дневният ред, в какъв срок се правят предложения и т.н. Вълчев припомни, че според сегашното споразумение конгресът трябва да избере състав на Гражданския съвет, но няма текст за председател. Ако искаме това, трябва да се подготвят промени в учредителното споразумение и всички да се съгласим с тях, каза още той.
Вълчев посочи още, че рано или късно ще има лидер на Блока, но той трябва да отговаря на следните условия - да има предвидимо поведение и внимателно изградено чувство за баланс, както и меритократична нагласа – да се оценяват хората според заслугите и уменията, а не по линията на стари партийни другари.