Свободата на изразяване и свободата на медиите са сред най-важните ценности и постижения на съвременните демократични общества и никаква форма на терор няма да промени това. Това беше позицията, около която се обединиха президентът Росен Плевнелиев и генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова, които разговаряха днес на „Дондуков“ 2. Двамата бяха категорични, че терористичното нападение в редакцията на сатиричното френско издание „Шарли Ебдо“ е варварски и нечовешки акт на насилие срещу свободата на словото и ценностите, върху които е изграден съвременният демократичен свят.
Подобни прояви на жестокост не трябва да ни разделят, а да ни обединяват и сплотяват, беше отбелязано още по време на срещата. Ирина Бокова подчерта, че трагедията от 7 януари е удар и срещу ЮНЕСКО и принципите, които тя защитава, като единствената организация в системата на ООН, пряко ангажирана със защитата на свободата на словото, независимостта на медиите и сигурността на журналистите.
В рамките на срещата двамата направиха обзор на актуалните политически събития в света, развитието на сътрудничеството между България и ЮНЕСКО, честването на 70-та годишнина на организацията и 60-та годишнина на членството на България в ЮНЕСКО.
След края на срещата Росен Плевнелиев и Ирина Бокова посетиха посолството на Френската република у нас и изразиха своите съболезнования и съпричастност към болката на френския народ.
Негово Светейшество Българския патриарх и Софийски митрополит Неофит също се срещна с генералния директор на Организацията на обединените нации за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) Ирина Бокова. Българският патриарх прие г-жа Бокова, която е на официално посещение в страната, в патриаршеския си дом на ул. „Калоян” в центъра на столицата.
След като обсъдиха предизвикателствата пред световната организация в усилията й за запазване мира между народите и ролята на ЮНЕСКО за взаимното опознаване, разбирателство и уважение между хората и народите, двете страни стигнаха до заключението, че най-ефективното противодействие на войнстващата нетърпимост в света и изграждането на атмосфера на мир и разбирателство е взаимното опознаване и сътрудничество в сферите на духа.
Бяха обсъдени възможности за подобряване на сътрудничеството между Българската православна църква, експертите на ЮНЕСКО и институциите на българската държава в опазването на културното ни наследство. В хода на разговора бяха набелязани и конкретни въпроси, по които БПЦ може да си взаимодейства с Организацията на обединените нации за образование, наука и култура - в областта на опазването и популяризирането на християнски паметници на културата, православни светини: храмове, манастири, книжовни паметници и нематериално културно наследство.