Жителите на видинското село Бранковци излязоха на протест заради незаконното изсичане на горите. Той е организиран от местната ловна дружинка. Според организаторите са изсечени близо 1000 кубични метра дървесина, а при извършените проверки горските инспектори са установили три пъти по-малко - около 300 кубика липси.
Половината село се събра сутринта на площада, а хората държаха в ръце и снимки на горите им, съсипани от безогледна сеч. Те бяха запалили и свещи, в памет на изсечената гора. Жителите на селото се оплакват от бездействие на властите срещу бракониерите.
Село Бранковци има 60 жители, мнозина от тях са собственици на гори, но те няма как да ги опазят.
Неизвестни лица са унищожили лесовъдното им имане, а според хората това е станало в периода от юли до ноември миналата година. Те обясняват, че постоянно през нощта през селото минават тирове, натоварени с дървесина. Пораженията са и в частни, и в държавните гори.
100 души са се подписали под искането да се установи колко точно гора е изсечена и да се спре незаконният добив на дървесина.
"Проблемът със сечта е перманентен. В Бранковци лятото хванахме едни от малцинството, от Дунавци, бяха отсекли към 10 липи. Благодарение на охранителите, които бяха по програма, те ги бяха засекли и ги изловихме. Иначе, конкретно за днешния протест- сигнализираха местни ловци. Казват, че се закупува някакъв масив, а след това се краде поголовно от другите собственици на гори. Такъв проблем има и в местността "Божурица", където също има набези на "дървената мафия". Има доста изсечена гора, някъде се вижда как светлее хоризонтът. Опитваме се да реагираме при всеки сигнал", обясни пред tribali.info общинският кмет Николай Гергов.
Проблемът е от две-три години. Частните лесничеи и горските не могат да опазят гората от бракониерите. Правомощията на кметските наместници също са ограничени в подобни ситуации.
От Горското казват, че са с вързани ръце, тъй като законът позволява на собствениците да наемат фирми с разрешения, издадени от частни лесовъди. Изрязаните количества се маркират безконтролно от частни горски инспектори и излизат законно на пътищата.
До момента няма санкциониране за незаконната сеч, каза пред БНР директорът на Държавното горско стопанство във Видин Веселка Борисова.
"Тук имаме незаконна сеч, но нямаме незаконна дървесина, което означава, че цялата тази дървесина е изкарана с превозен билет, което значи, че е имало законен произход. Лицето, което е издавало тези документи, не е служител на горското стопанство. Това частно лице е било достатъчно недобросъвестно да узакони една незаконна дървесина", каза Борисова.
Жителите на Бранковци са решени да продължат с протестните действия. Ако контролните органи не предприемат съответните мерки на 26-ти февруари ще протестират във Видин, а после и на жълтите павета, твърдят протестиращите.