Имаме волята и куража да продължим реформите. Оценяваме високо усилията на вицепремиера и министрите на РБ и ще дадем всичко като потенциал и подкрепа, за да се ускорят реформите. Реформите трябва да имат по-висока скорост и нашето убеждение е, че мащабни реформи се правят в началото на мандата, за да може до края му да се видят позитивните промени. Надяваме се да продължим мандата както е по конституция – 4 години - и това да е предмостие за успешно представяне на РБ и в бъдеще.
Това каза по време на форума "Реформаторски политики за по-добро качество на живот" съпредседателят на Парламентарната група на Реформаторите Найден Зеленогорски. Форумът се провежда днес във Велико Търново по повод празника на града и в него участват министри и политически лица от Блока.
Групата работи много добре и единно в парламента, заяви той и съобщи, че следващата седмица ще се проведе Председателски съвет на партиите от Блока по теми, свързани с консолидацията на РБ и организацията за местните избори. Няма да допуснем РБ да бъде дестабилизиран, напротив, задълбочаваме консолидацията, подчерта Зеленогорски.
Като отговарящ за регионалната политика в парламента имам тежката задача да убеждавам ежедневно министрите и управляващото мнозинство за дисбалансите между Северна и Южна България, заяви Зеленогрски. По думите му измерено като инвестиции и еврофондове съотношението между Юга и Севера и у нас е 3:1, като Северът изостава в икономическото развитие и качеството на живот. Той подчерта, че приоритетни за РБ са Магистрала „Хемус“, която той определи като „първа по важност и инвестиции и с изключително значение за Севера“, тунелът под Шипка, скоростните пътища Велико Търново – Русе и Видин – Ботевград. Дисбалансът трябва да се намали през усилията за инвестиции на правителството, категоричен бе съпредседателят на ПГ на РБ.
Той припомни, че на форума да Северозапада в Монтана е обсъдено въвеждането на допълнителни преференции при оценки на проекти за Северозапада и районите с по-ниски показатели от средните за страната. По думите му 66 % от фондовете и инвестициите отиват в Югозападния район с център София, а в Северозападния - едва 2 %. Това са катастрофални различия, които трябва да се преодолеят, подчерта Зеленогорски и добави, че регионалната политика трябва да се планира за 20 години напред и то с мерки против обезлюдяването на районите.