Рекордно високи сметки за ток има Преображенския манастир край Велико Търново - тримата монаси получават фактури между 500 и 800 лева.
Три бойлера, два телевизора, хладилник и фризер трупат на манастира месечна сметка от 800 лева. През зимата тримата монаси готвят и отопляват килиите си на дърва.
“Повече от 10 години манастирът е с професионално парно отопление на твърдо гориво, защото ние сме собственици на 500 декара гори. Кухните готвят зимата с дърва, лятото сме на газ”, споделя пред БНТ отец Георги – игумен на Преображенския манастир.
Според него електомерът е дистанционен, което обаче опровергават от "Енерго - про". Той твърди, че на месец излизат и по няколко фактури.
След като се разбра за неволите на манастира, много хора предложиха съдействие на отец Георги в писането и подаването на жалби в енергоразпределителното дружество.
Ето какво уточниха по случая обаче от "Енерго-про":
Потреблението на Манастира се отчита от електромер най-ново поколение, монтиран на 12.06.2014 г. Уредът за търговско измерване отговаря на всички нормативни изисквания и притежава всички нужни сертификати. Електромерът не е дистанционен. Той се намира в двора на манастира и консумираната електроенергия се отчита редовно и коректно от отчетник на Енерго-про Мрежи. Електромерът е на достъпно място и във всеки един момент монасите имат визуален достъп до неговите показания.
Обръщаме внимание, че манастирите, както и всички обекти на Българска православна църква, са стопански клиенти и заплащат консумираната от тях електроенергия по начин, определен за стопанските клиенти в Република България.
Този начин е регламентиран в Общите условия (ОУ) на Енерго-про Продажби, които са одобрени от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Съгласно чл.24 от тези ОУ, стопански клиенти с потребление за един отчетен период по-голямо от 360 лева, извършват две междинни и едно окончателно плащане. Междинните плащания се изчисляват на база отчетената електроенергия през предходния месец, като първото междинно плащане е в размер на 50% от стойността на доставените през този период количества електрическа енергия, а второто междинно плащане - 25%. Междинните плащания се приспадат от окончателната фактура. Това е причината Преображенският манастир да получава по три фактури в един отчетен период, когато потреблението надвишава 360 лева. На фактурите за междинните плащания не се посочва отчетен период. Той е отразен в окончателните месечни фактури на клиента.
Ето и извадка от Общите условия на Енерго-про Продажби, одобрени от КЕВР:
Чл. 24. (1) На небитови клиенти с консумация на стойност под 360 лв. (триста и шестдесет лева) за отчетен период „Енерго-про Продажби” АД фактурира количествата доставена електрическа енергия веднъж месечно.
(2) На небитови клиенти с консумация на стойност над 360 лв. (триста и шестдесет лева) за отчетен период „Енерго-Про Продажби” АД фактурира количествата доставена електрическата енергия, както следва:
1. фактура за първо междинно плащане - в размер на 50% (петдесет процента) от стойността на доставените през предходния отчетен период количества електрическа енергия;
2. фактура за второ междинно плащане - в размер на 25% (двадесет и пет процента) от стойността на доставените през предходния отчетен период количества електрическа енергия;
3. изравнителна фактура (дебитно / кредитно известие) - за отчетените по график количества електрическа енергия.
Енерго-про стриктно и точно отчита потреблението на своите клиенти. До момента в компанията няма постъпили жалби за високи сметки за електроенергия от Преображенския манастир. Запитване не е постъпило и на денонощния телефон на компанията 0700 161 61. Учудващо е, че никой от обитателите на Манастира не е потърсил информация от Енерго-про за причината за размера на сметките.
След постъпилите вчера сигнали от медии, Енерго-про инициира проверка на електромера. Днес екип на дружеството демонтира измервателния уред и го предаде в Български институт по метрология (БИМ) за проверка на неговата изправност. Енерго-про ще обяви резултатите от проверката.