И инспекцията по труда и Изпълнителна агенция „Медицински одит” са санкционирали болница „Софиямед”, съобщи по Нова телевизия заместник-министърът на здравеопазването д-р Ваньо Шарков.
Болница „Софиямед” е създадена и открита през 2012 година. От тогава досега Изпълнителна агенция „ Медицински одит” е направила 11 проверки на тази болница. Шест от проверките са по сигнали на граждани. Констатирано е, че е извършен нерегламентиран транспорт до друго лечебно заведение. Има и установено неспазване на медицинските стандарти в няколко отделения на болницата.
„Не съм чел всички доклади на „Медицински одит”, уточни Шарков.
„Моето лично впечатление е, че в отделението е имало лош контрол”, коментира заместник-министърът на здравеопазването.
„Графиците на всички лекари се изработват от шефа на клиниката, графиците на всички сестри се изработват старшата сестра и се утвърждават от шефа на клиниката и се представят в РЗОК”, заяви Шарков.
„В случая с пребитото бебе става дума за криминално престъпление. Ние сме лекари и хората, които дават квалификации на нашата професия, имат друго образование", заяви той.
„Никога не съм си представял, че ще ми се наложи да говоря за един такъв проблем. Няма нищо човешко в една такава постъпка, в началото не можех да повярвам, че такова нещо може да се случи и то да го направи човек , който цял живот единствено и само е работил с деца. Колко дълго време си работил или каква заплата получаваш не е оправдание за една такава постъпка с дете. Няма нищо по-гадно от посегателството върху дете”, коментира д-р Шарков.
'В момента не може да има санкция „закриване на лечебно заведение”. Това, което се опитваме в момента да направим е да разпишем текстове в закона ако едно лечебно заведение получи две последователни отрицателни оценки да му се отнема разрешителното за дейност“, заяви още д-р Шарков.
„Дразни ме, че станалото в „Софиямед” извади налице нарушенията в тази голяма болница, вместо тези нарушения да бъдат хванати в самото началото”, заяви пък проф. Милан Миланов от УМБАЛСМ „Пирогов”.
„Известен факт е, че „Софиямед” все още нямаше сключен договор с НЗОК, а вече й бяха заделени 10 милиона лева бюджет. В България има едно обяснение за това – привилегия някаква”, каза още проф. Миланов.
„Не може да е правило в една болница да се работи 24 часа”, убеден е той.
"В интензивното ми отделение в "Пирогов" също има камери, но те са за следене на болните, целта не е да следим персонала, въпреки че хванахме една крадла благодарение на камерите", каза още той.
"Аз не гледах записа с акушерката и детето, за мен е садомазохизъм да гледам такова нещо", призна той.
В неделя в „Пирогов” получихме болен от „Токуда” и на преводния лист колегите бяха написали:
„Праща се за лечение в „Пирогов” поради липса на средства на пациента”, разказа проф. Миланов и коментира: „За мен като лекар това е тотално безобразие, но да кажем обаче, че това е прецедент”.