"Първата реформа е инфраструктурата. Нямаме претенции, че пенсионната реформа започва и свършва с нас", заяви на брифинг премиерът Бойко Борисов.
Борисов участва на среща със синдикати и работодатели, на която бяха обсъдени промените в пенсионната реформа, заедно с вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин и министъра на финансите Владислав Горанов.
„Много от големите проблеми обаче са замитани и отлагани във времето. Затова беше много трудно да се намери разумен компромис. Бюджетът на държавата знаете с колко милиарда дофинансира НОИ. Всички ние се опитахме да си свършим работата и максимално да направим компромис", заяви премиерът и изрази надежда, че пенсионната реформа ще бъде подкрепена.
Борисов даде пример с индустриалците и миньорите, които трябва да останат на по-ниска пенсионна възраст: „Няма да допуснем след като се пенсионират да отидат пак и да работят като миньори и да получават пенсия и заплата."
Всички ние се опитахме да си свършим работата и максимално да направим компромис, каза още той.
Ивайло Калфин пък съобщи, че социалният пакет, който е резултат на много месеци детайлно разговаряне и който Министерски съвет внася, има общо съгласие. По думите му обаче остават теми, по които продължава да се говори.
Лидерът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов пък поиска така постигнатото съгласие да не бъде променяно в парламента:
„Ние ще внимаваме какво ще стане в парламента. Вицепремиерът Калфин намекна за това, но на нас не ни се иска този баланс, който ние постигнахме, да стане обект на безпринципна политическа търговия в Народното събрание. Ние имаме намерение да проведем спешни срещи с всички парламентарни групи, особено с тези, от които зависи взимането на това решение, с категоричното настояване да запазят тази уговореност, която е постигната тука, такава, каквато е, и да дадат ход на развитието на пенсионната система по-нататък.“
Смятам, че постигнахме един баланс на устойчивост на финансите и на адекватността на пенсиите т.е. как те ще се увеличават и от какво зависи тяхното увеличение и поносимостта на условията за достъп до пенсионната реформа - стажът и възрастта, заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров.
„1% увеличаване на вноските дава допълнително 300 млн. лева. Получихме обаче уверението на финансовия министър, че събираемостта заедно с нас ще бъде повишавана през тези години, което ще ни позволи да не увеличаваме рязко вноските през следващата година”, обясни той.
„Всички се съгласихме за въвеждането на възраст за всички работещи в България, обясни Димитров.
По настояване на учителските синдикати, успяхме да гарантираме действието на общинския пенсионен фонд във времето напред без ограничения. Ранното пенсиониране на учителите също е гарантирано и това е елемент на продължаващата реформа в цялата пенсионна система”, уточни той.
Главният секретар на БТПП Васил Тодоров, изрази удовлетвореност, че след продължителни разногласия и месеци преговори вече е налице вариант на пенсионна реформа, който предполага устойчивост.
Успешният завършек на преговорите по пенсионната реформа е основание правителството да подкрепи трипартитния модел и при дискусията по здравната реформа, която е все още отворена, заяви той.
Новите правила за пенсиониране предвиждат промяна във възрастта за първа и втора категория, както и увеличение на вноската за пенсия.
Възрастта ще нараства плавно в третата масова категория до достигане на 65 години за мъжете и жените.
В сектор "Сигурност" ще бъде въведена минимална възраст за пенсиониране 52 години и 10 месеца, която ще расте до 55 години. Категорийните работници ще работят до 55 години за първата категория и 60 години - за втората.
Подземните миньори пък ще могат да се пенсионират по-рано от първата категория - на 45 години.
Въвежда се възможност за отпускане на пенсия за осигурителен стаж и възраст в намален размер на лица, на които не достигат до 12 месеца възраст, които имат изискуемия осигурителен стаж, като пенсията им се намалява пожизнено с по 0,4 на сто за всеки месец недостигаща възраст.
С увеличаването на тежестта на всяка година осигурителен стаж ще се гарантира минимално увеличение на пенсиите с 40%. Осигуровките от 2017 г. ще бъдат повишени с 1%, а през 2018 г. - с още един. Парите ще влизат в общественото осигуряване.
Със законопроекта се предлагат промени за запазване и усъвършенстване на тристълбовия пенсионен модел, като се доизграждат и разширяват направените от 1 януари 2015 г. промени, които предвиждат възможност за свободен избор на лицата, родени след 31 декември 1959 г. да се осигуряват задължително за допълнителна пенсия в универсален пенсионен фонд или само за пожизнена пенсия в държавното обществено осигуряване (ДОО).
Предлага се принципът на свободен избор да се въведе и за ранното пенсиониране на категорийните работници, като се създава възможност те да изберат дали да се осигуряват само във фондовете на ДОО или да се осигуряват и в професионалните пенсионни фондове.
Работата по инвалидните пенсии, както и по втория стълб на пенсионната система предстои.