„България е остров на стабилност, включително и етническа.” Това заяви премиерът Бойко Борисов на откриване на пречиствателна станция в Момчилград. След пиенето на кафе в Къджали, премиерът преряза лента на станцията с лидeра на ДПС Лютви Местан в Момчилград.
За да придаде още по-голяма тежест Борисов заяви: „Ако не бях направил това правителство, ако не бях направил всичките компромиси, ако 100 пъти не бях казал, че благодаря на всички партии за положените усилия да има парламент и правителство, България щеше да бъде в ситуацията на Гърция."
По думите му, за да е стабилна държавата е нужно да не се говори ежедневно с ултиматуми.
"Правителството е стабилно и без ГЕРБ правителство не може да има", заяви той. Според него коментарите, че правителството ще падне, нито са здравословни, нито са правилни.
„Това могат да го мислят хора, които искат само да се дестабилизира държавата. Само преди година имаше друго правителство с друго мнозинство, спряха еврофондовете и държавата замря”, обясни премиерът.
„И като падне, какво ще стане? Нови избори? Нови мнозинства или малцинства? Какво ще постигнем, освен да се върнем с още една година назад, попита Борисов.
Премиерът заяви, че правосъдният министър Христо Иванов има пълната му подкрепа за провеждането на съдебната реформа.
„Когато искаш да променяш Коституция трябва да си наясно, че с гласовете, които имаш, не може да промениш конституция. Грешката на господин министъра ми или нека Христо, понеже му викам и се зачудих как да го нарека, с който работим и вчера и не случайно го подкрепям, че забави във времето разговора с опозиционните партии. Трява да направим 160 депутата”, коментира премиерът.
Той припомни, че съдебната стратегия се е гласувала в парламента и са положени много усилия за разбирателство, за да се приложи.
„Ако имахме над 160 депутати – лесно. Когато обаче 160 не са по силите на управляващата коалиция плюс подкрепящи партии, трябва да отидеш да разговаряш с опозицията”, уточни Борисов и добави: „Надявам се да проведем тези разговори с опозицията да потърсим консенсус, за да съберем тези 160 депутати.“
Борисов, Местан и министърът на околната среда и водите Ивелина Василева прерязаха лентата на новата пречиствателна станция за отпадъчни води в Момчилград на стойност 25 491 793 лв., изградена по проект на ОП „Околна среда 2007-2013“.
В благодарствената си реч към премиера лидерът на ДПС пък призова за ръкопляскания.
"Гледам ви в очите и ви казвам следното: силата и зрелостта на един политик и на една политическа сила се изразява най-вече с това да имаш доблестта и коректността да признаеш доброто, което прави един министър-председател дори, когато не е номиниран от твоята политическа сила, дори когато се явяваш в опозиция на неговото управление. Г-н Борисов, благодаря, че сте тук и за решението на кабинета да осигури 8 млн. лева за водоснабдяването на микрорайон Звездел. Тук се ръкопляска!", изчака аплаузите лидерът на ДПС.
„Много съм горд с пречиствателните станции, горд съм, че всички ние успяхме в едно трудно време“, заяви премиерът. Погледнете, всичко това преди е изтичало в реките, каза Борисов и посочи събраните на входа на станцията отпадъчни води. За радост и Черно море вече е чисто, добави той и съобщи, че до два месеца се очаква Акт 16 и за пречиствателната станция на Кърджали, която струва близо 70 млн. лв.
58 пречиствателни съоръжения са направени със средства по ОПОС. 25, 5 млн. лв. струва изцяло новото съоръжение на Момчилград, отбеляза министър Василева и добави, че са реконструирани 15 км канализация и 10 км водопроводна мрежа.
На церемонията в Момчилград присъстваха управителят на Кърджалийска област Илия Илиев, кметове от региона, народни представители.
Изграждането на пречиствателна станция за отпадъчни води и рехабилитацията на ВиК мрежата със съвременни материали и технологии, обезпечават стабилна санитарна обстановка в региона и подходящи условия за риболов и отдих. Предотвратява се замърсяването с отпадъчни води на р. Върбица, приток на Арда и на язовир „Студен кладенец“.
Преди реализацията на проекта загубите на вода от водопроводната мрежа са били около 63%. Експлоатацията на старата канализационна мрежа, изградена преди повече от 50 години, беше причина за чести аварии.