Провалът на съдебната реформа е основание за оставка. Предстои да се дадат две оценки за гласуваните промени - на магистратите и на Брюксел. Това заяви председателят на БСП в студиото на „Тази сутрин” по bTV.
И демокрацията, и съдебната реформа са фасадни у нас, смята Миков. По думите му гласуваните промени в конституцията правят и магистратските квоти, и съдебната система като цяло по-зависими. Единственото, което се цели чрез тях е контрол върху съдебната система, каза лидерът на Столетницата.
Причината за тези зависимости се корени в „затварянето” в по-малки колегии, защото така купуването на влияние е много по-лесно. „Гарван гарванът око не вади” – така Миков отговори на твърденията, че чрез разделението на квоти ще доведе до по-голяма независимост. Според него по-малките квоти водят единствено до по-силно политическо влияние. Това е причината, поради която БСП заяви, че е против разделянето на Висшия съдебен съвет (ВСС).
По думите на Михаил Миков намесата в съдебната власт е не само политическа, но и корупционна. Станалият известен като "разговора между двете каки" - запис между съдийките Янева и Ченалова - е последна илюстрация за състоянието на съдебната система в България. Според лидера на БСП хората, които всеки ден се сблъскват с правораздаването в България могат да дадат много повече примери за проблеми в системата. Политическият пазарлък за определени териртории доведе до драматургията на промените в съдебната система.