Европейската комисия не ни казва неща, които не знаем. Всички изброени факти в доклада ги знаем, както и че на много места няма достатъчно силна воля. Една система като правораздавателната не може да бъде реформирана само отвън, няма как да се заместят нашите усилия. Това заяви в ефира на БНР вицепремиерът и лидер на "Движение България на гражданите" от РБ Меглена Кунева.
По думите й, има две много важни констатации в доклада. Най-важното е липсата на политическа воля за борба с корупцията, посочи тя и допълни, че това трябва да бъде променено с приемането на много строг закон за борба с корупцията по вискоите етажи на властта. Тук трябва да се направи решителна стъпка, категорична беше Кунева.
Казано е също, че Конституцията е стъпка в правилната посока, но малка, така както посочихме и от РБ. Въпросът сега е да се подкрепи тази стъпка с добро законодателство, каза още Кунева, визирайки предстоящия Закон за съдебната власт.
Тя припомни, че Механизмът за сътрудничество и оценка е бил приложен за България и Румъния, за да не бъде отложено членството им в ЕС. България и Румъния можеха да бъдат вързани с Хърватия, която влезе в ЕС през 2013 г.
Кунева беше категорична, че България трябва да бъде третирана наравно с останалите страни в Съюза и даде като пример за двоен стандарт отлагането на решението за членството ни в Шенген, въпреки пълната готовност на страната ни.
По отношение на призивите за отпадане на мониторинга, тя каза, че само със заклинания „махнете го” няма да стане. Нужен ни е рязък успех в борбата с корупцията, в съдебната система и вътрешния ред, категорична беше вицепремиерът. Нямаш право да спираш усилията, с всяка следваща стъпка стигаш малко по-нагоре. Опитът за реформи изисква постоянство, допълни тя.
Кунева заяви, че няма да коментира номинацията й за образователен министър преди да мине законовата процедура. Имам среща с премиера, на която да обсъдим този въпрос, както и да го информирам как върви подготовката за закона за борба с корупцията, каза още тя.