Спирането на обществени поръчки, каквато инициатива поде тази седмица премиерът Бойко Борисов, няма как да става чрез хайдушки методи, а чрез независима силна антикорупционна прокуратура. Това заяви лидерът на ДСБ Радан Кънев, пред журналисти в кулоарите на парламента. Коментарът му е по повод спрените от правителството обществени поръчки заради липсата на прозрачност при възлагането им и "витаещите съмнения", че облагодетелстват фирми, свързани с депутата от ДПС Делян Пеевски и изпълнителния директор на "Лукойл – България" Валентин Златев.
"Като говорим за провал и отделяне от Румъния, искам да подчертая, че отделянето не е на хартия, то не е в доклади, то не е в думите на Юнкер, то е в доходите, в работните места", подчерта Кънев.
Когато северната ни съседка, е започнала реформата в правосъдието и независимата прокуратура, България не я е започнала и сега тя е трета по предприемачи, а ние - 28-и в Европейския съюз, каза още той.
"На фона на това, което се случва с обществените поръчки, трябва да разберем, че или се борим с корупцията така както се прави – с независима силна антикорупционна прокуратура, или го правим по хайдушки методи. Не може да стане и по двата начина", подчерта лидерът на ДСБ.
По думите му е хубаво да се прекратяват поръчки на депутата от ДПС Делян Пеевски, "ама като вдигахме шум, че се дават, какво стана".
Кънев риторично попита защо е било необходимо въпросните поръчки да се възлагат на конкретни изпълнители със съдействието на властта, а след това да се спират от същата тази власт.
„Защо е трябвало да се дават от властта, да се прекратяват от властта, а не да се дадат по конкурентен начин – без ролята на властта, без нередности и ако има нещо за прекратяване, да се направи от съдебната власт, която е компетентна?“, попита той.