Не трябва да обръщаме внимание на чужди политици, дори те да се чувстват наследници на бивши империи. Това заяви вицепрезидентът Маргарита Попова като отправи критика към българските власти, че мълчат за изказванията на турски политици на учредителната конференция на партия ДОСТ.
Маргарита Попова даде начало нa проекта „Часове по демокрация и право“ пред ученици от ГПЧЕ „Христо Ботев” в Кърджали. Инициативата е на Германската фондация за международно правно сътрудничество и е развита на основата на часовете по правознание на федерална провинция Северен Рейн-Вестфалия.
Попова изрази недоумение как от Президенството и от Външното министерство няма реакция по този въпрос. Повод за критиката станаха думите на заместник председателя на турската Партия на националното движение Самир Ялчън, че където и да се говори нашият гласов флаг - турският език - това място за нас е част от нашата Родина.
По-важно е да защитим правата и интересите на българските граждани, включително и на присъствалите на учредителното събрание на ДОСТ, каза Попова. В Кърджали тя коментира и различната натовареност на съдилищата у нас.
Още през 2007-2008 година, а вероятно и преди това, когато структурирахме административните съдилища, започнахме разговор, че трябва да се направи разумно и внимателно съдебната карта, каза Попова.
Въпросът за натовареността на съдилищата е много важен, особено за най-натоварените в страната. Не гледайте тези, които не са натоварени. Ако гледаме тези съдилища и прокуратури, е хубаво да ги оценяме от друга гледна точка – като имат по-малко работа, дали се произнасят справедливи присъди, дали процесите вървят в срок, заяви тя.
Трябва да облекчим тези структури, които са толкова натоварени, че обективно пречат на съдиите и на прокурорите да си вършат работата, както ние гражданите очакваме, каза още Попова.
Трябва да продължи разговора за новата съдебна карта и за преструктурирането, но така, че гражданите да не загубят достъпа си до правосъдие. Трябва да преценяме реалната ситуация в държавата и да направим картата така, че не да затрудни допълнително българските граждани, а да ги облекчи – включително и финансово.
Когато изпиташ потребност от общуването с другия, с различията като вяра и етнос, тогава разбираш значението на думата демокрация - живот със свобода на мечтите, с обич и с уважение помежду ни. Училището е място за просвета и родолюбие, но и място, в което всичко това се случва, заяви още Попова.
Образованието е в основата на демокрацията – първо в семейството, после и тук, в училището, каза тя, като предупреди за рисковете пред разбирателството в една общност, в която не се гледа с добро око на другия.
„Вярвам, че тези семинари ще родят някои от бъдещите политици на България и те могат да бъдат измежду вас“, обърна се вицепрезидентът към възпитаниците на гимназията.
Лекторът на семинара доц. Улрике Шулц отбеляза, че демокрацията не е даденост, а процес, който трябва всекидневно да бъде развиван и подкрепян.
Езиковата гимназия в Кърджали е поредното българско училище, в което се реализира проектът „Часове по демокрация и право”. Досега екипът от германски експерти е бил при изучаващите немски език гимназисти в Ловеч, Благоевград, София, Пазарджик, Разград. По-късно през деня Маргарита Попова се срещна с областния управител на Област Кърджали Илия Илиев и с кмета на града Хасан Азис.