"Създал съм специален екип в президентската институция. Юристи проследяват внимателно всеки текст. Търсим не само просто формулировките и тяхното значение, но също така и техния синхрон с Конституцията както и с духа на демократичната държава, пред която ние искаме да улесним гражданите да гласуват все по-спокойно, все по-свободно и, разбира се, да дадем шанс на всеки да може да промени България, да може да промени Родината си като съответно гласува по-удобно навсякъде." Това заяви президентът Росен Плевнелиев в Копривщица по повод приетите от Народното събрание промени в Изборния кодекс и предложения трети референдум с шест въпроса.
"Следващите дни ще бъдат важни. Екипът до два-три дни ще докладва лично на президента затова как те оценяват приетите текстове. Тогава ще мога да изляза и със своето крайно становище. Знаете много добре. Поел съм ангажимент към българския народ - вето, но с ясни аргументи. Ако има вето то ще бъде по конкретни текстове с ясни аргументи", подчерта президентът.
Попитан как ще коментира текстовете, свързани с гласуването на българите в чужбина, Плевнелиев заяви:
"В непрекъсната връзка съм с много организации на българите в чужбина. Те ни заливат с писма, с петиции и със становища. Ще анализираме много внимателно това, което те ни пишат и ни казват и още веднъж да повторя ясно - специален юридически екип в Президентството проследява текст по текст, всичко. Чуваме и гражданите, както и българите в чужбина, които са неразделна част от нашата родина. Искаме да им кажем и на тях, че техният глас ще бъде чут, а президентът ще вземе своето отговорно решение в режим на диалог със всички, но и чрез един много точен и прецизен юридически анализ. Дайте още малко време, за да можем да оформим своите окончателни становища."
Относно споровете в пленарната зала за още един текст - дали президентът да взема решение за провеждане на избори и референдум в един ден, Плевнелиев изрази следната позиция:
"От ден първи като президент се боря за пряката демокрация и да намери тя своята реализация, своето начало в България. Гордея се, че като държавен глава съм първият държавен глава на България в годините на прехода, който ползва своето конституционно право да инициира референдум. Също така се гордея, че в моя мандат за първи път се проведоха не един, а два, очевидно ще имаме и трети национален референдум. Също така, винаги съм защитавал тезата, че провеждането на референдуми заедно с национални избори, е добре за нашата демокрация.
Когато пряката демокрация и представителната демокрация си взаимодействат по един добър начин, тогава и нашата демокрация се обогатява. Така че приветствам в крайна сметка, отказа от това да се наложи забрана за провеждане на избори заедно с референдум. Така народните представители се върнаха към теза, която аз защитавам вече години наред. Разбира се, радвам се на това, че ще има нов, трети поред, референдум в моя мандат.
Много внимателно трябва да се прецизира в крайното решение на Народното събрание, както и на държавния глава, все пак, има ли съмнение за противоконституционност в някои от въпросите, които се задават, но това е нещо, по което юридическите екипи ще работят през следващите дни.
Винаги съм защитавал тезата, категорично, в десетки мои изказвания, че ще се радвам национални избори да се комбинират и с национални референдуми. Няма нищо по-добро от това за страната гражданите да бъдат питани, но да бъдат питани не по въпроса с популистка насоченост или по въпроси, които помагат на един или друг политически субект да отиграе своите теснопартийни интереси.
Няма нищо по-добро от това да комбинираме национални избори с национални референдуми като питаме гражданите по съществени въпроси - как искаме да обогатим родната демокрация, как искаме да направим държавността в интерес на гражданите по-ефективна по-прозрачна и по-прогнозируема, така че приветствам смислените референдуми."
"Очевидно вървим към трети референдум, който ще се проведе в рамките на отдавна заявената моя позиция - референдуми да се провеждат заедно с национални избори. Отново казвам - за мен големият въпрос е юридическите екипи да направят много добре своя анализ, за да няма никакви съмнения в предстоящия референдум за противоконституционност на някои от въпросите в текстовете, както и при крайното становище на държавния глава относно приетите промени в Изборния кодекс - да нямаме никакви съмнения, че нарушаваме граждански права, създаваме пречки отколкото да улесняваме гласуването за гражданите и разбира се, да нямаме никакви съмнения за противоконституционност", каза още веднъж президентът.
"Държавният глава е защитник на Конституцията, институциите и конституционния ред. От тази гледна точка разсъждавам и само от тази гледна точка ще действам. Дайте още малко време ще оповестя публично решението", заключи Плевнелиев.