България е от страните, в които с всеобщи усилия сме направили така, че хората да усетят нашето членство в Европейския съюз. Именно затова кохезионната политика ни е толкова важна. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов по време на откриването на конференция на тема: „Кохезионната политика на ЕС – ориентация към резултати“.
Целта на конференцията е да бъде направен анализ на постиженията на политиката по сближаване на Европейския съюз за периода 2007-2013 и на предизвикателствата, свързани с нейното прилагане през призмата на резултатността.
„Затова във всяко наше изказване благодарим на Европейската комисия и европейската солидарност към България”, заяви Борисов.
„Не случайно сме се насочили към сфери, които да касаят и другите страни в ЕС. Аз много обичам да слушам, когато с носталгия се връщат към миналото, защото винаги, когато човек се сеща за младините си, то е с носталгия. Тогава му се е виждало по-добре, но да си помислим как бяха третирани битовите отпадъци на всяко едно семейство през изминалите години – заравяни в земята, хвърляни в деретата и реките”, заяви Борисов и подчерта, че в близкото ни минало е нямало заводи или депа, където отпадъците да бъдат третирани чрез съвременни методи.
„Само за няколко години милиарди евро отидоха в тези системи. Помните ли какви бяха реките и плажовете на България? Когато се дава за пример бившата социалистическа държава България колко мощна икономика има, си задаваме риторичен въпрос, защо най-важното за хората – чистотата на природата, не е правено”, коментира премиерът.
Парите по кохезионната политика не са дадени само на България, те са за цяла Европа.
„Инфраструктурата – да метрото си е само за софиянци и гости на столицата, но то щади ли икономиката? Днес 450 хил. души, а след една година и половина над 500 хил. души, на ден го ползват. Сложете 500 хил. автомобила с техните изгорели газове, това не е ли в полза на климата?”, попита премиерът.
По думите му Европа винаги е била наясно с екологичните проблеми и полага максимални усилия да се прави с тях. „Сега, когато всички виждат как за година температурата се вдига с 1-2 градуса, много бързо в последните години се променя климатът и всички сме принудени да мислим как да го пощадим”, каза още премиерът.
България е един от примерите за правилно усвояване на европейските фондове, каза още министър-председателят.
„Магистралите дават огромен тласък на икономиката и инвестициите. С мен се шегуваха преди години, че асфалт не се яде, но се оказа, че там откъдето минат магистрали и жп линии, след една година вече има бензиностанции, а след две – заводи. Градовете покрай магистралите се задъхват от липса на работници за новите предприятия”, заяви Борисов.
„Това е нашата политика в Европейския съвет – да не се пипа кохезионната политика. Много пъти съм предупреждавал, имам предвид в България, но съм го говорел и в Европа, че кохезионната политика дава огромни възможности на новите страни членки да достигнат и да станат конкурентно способни на другите държави”, допълни той, като подчерта, че европейската солидарност означава да поставяш обществения интерес над частния.
„С твърда позиция трябва да се отстояват националните интереси, но в същото време трябва да се отчита моментното състояние на изпадналите в беда”, посочи още той.
На форума присъства и европейският комисар по регионалната политика Корина Крецу.