Биенето на тъпан преди изгрев слънце е една от най-хубавите традиции по време на
„оруча” (постите) през Свещения месец за мюсюлманите Рамазан. Тогава вярващите от сутрин до залез слънце не се хранят, не пият и вода.
Председателят на джамийското настоятелство в Ардино Зеки Аптикадир сподели, че във всяко село на общината има специално избрани т.нар. „рамазански тъпанджии”. В кварталите и махалите на града тази година те са двама.
Обичаят продължава да живее в района от векове. Рано сутрин избраният да събужда вярващите мюсюлмани обикаля и думка пред къщите, бие силно и не си тръгва докато не види да светва лампа. Това се повтаря всеки ден призори до свършването на Рамазана, който продължава един месец. В средата и последния ден от постите тъпанджията обикаля хората, за да честити празника им. За благодарност, че ги е събуждал, стопаните му дават бакшиши (подаръци).
63-годишният Назми Азиз от Ардино е тъпанджия от 14 години. „Преди години тъпанджийството беше доходна професия, тъй като хората ни даваха много бакшиши и пари. Сега ситуациата е доста различна, хората дават само хавлии (кърпи). Никой не иска да се занимава с този занаят, тъй като един месец всяка нощ трябва да станеш към 1.00 часа и да думкаш до 3.30 часа”, казва бай Назми. Той подчерта, че бие тъпана не за пари, а за да продължи вековната традиция.
46-годишният Юзджан Рафет от Богатино заяви, че преди да стана тъпанджия дълго време е чиракувал при баща си. „Спомням си всяка сутрин тръгвах с баща ми, за да науча „манита”, да пея добре и да боравям с тъпана, казва Юзджан Рафет.
Рамазан е месец на опрощението, покаянието и милосърдието, време за благодеяния и щедрост. Традицията повелява раздаването на милостиня на по-бедните, болните, сираците, вдовиците без разлика на вероизповеданията. По-заможните хора отделят част от богатството си за по-бедните.
Постите завършват с Рамазан байрам или т.нар. Шекер Байрам. Три дни преди Рамазан байрам е нощта „Кадир геджеси”. Вярва се, че през тази нощ „небето се отваря” и всеки мюсюлманин може да си пожелае нещо. Празникът Рамазан байрам започнал да се отбелязва през 625 година.