Шекер байрам празнуват мюсюлманите на 5, 6 и 7 юли. Мюсюлманският празничен календар е изграден върху лунния годишен цикъл.
Всяка следваща година празниците променят своето настъпване с 11 дни напред, а честването им не е фиксирано с точна дата или сезон.
Централно място в тази система заемат едномесечният пост и двата байрама – Рамазан и Курбан.
По време на месеца Рамазан денят започва с тържествени молитви, ядат се сладкиши и се раздават на близки, роднини и съседи, съобщава "Нов живот".
Вярващите мюсюлмани стават преди изгрев слънце, закусват и до залез слънце не се хранят и не поемат течности, включително и вода, пази се „оруч“. Въздържанието се налага, за да може всеки мюсюлманин да се доближи до състоянието на бедните, гладните и страдащите хора.
Рамазан е месец на опрощението, покаянието и милосърдието.
Поверието разказва, че именно в свещения месец Рамазан Мохамед е получил от Аллах свещените писания на Корана чрез главния ангел Джебраил.
По време на постите вярващите трябва да изпълнят 33 рекята намаз (молитви), а всяка вечер се организират благотворителни вечери „ифтар“ за бедните.
Шекер Байрам се наричат последните дни от Рамазан байрам.
В някои турски селища в България наричат първия ден на Шекер байрама Аслъ байрам, вероятно поради особено голямата тържественост и празнично настроение.
Мюсюлманите слагат край на едномесечните пости и започват тридневното честване на свещения Рамазан Байрам.
С този празник завършва месец Рамазан (Рамадан).
Шекер Байрам, защото на този празник хората се черпят със сладкиши – баклава, локум, бонбони, сладки и др.
По традиция първият от трите празнични дни се чества с най-близките. По-младите мюсюлмани посещават по-възрастните си роднини, близки, приятели и съседи, целуват им ръка, с което изразяват своето уважение към тях.
След 70 дни започва Курбан Байрам.