„Пътищата за обединение на левицата при всички случаи минават през президентските избори. Това, че АБВ е търсен партньор за членовете на БСП мисля, че беше ясно.“ Това заяви след пресконференция зам.-председателят на ПП АБВ Ивайло Калфин в коментар по отношение на предварителните резултати от референдума в БСП.
„Само на някои хора от ръководството не им беше ясно, които се страхуват от това нещо. Вероятно това нещо ще излезе в референдума на БСП. Това е нормалната политика, за която ние в АБВ настояваме от много време – за диалог, за сътрудничество, а не за размяна на удари. Много по-лесно, особено, когато имаш фаворит, когато имаш много силен противник, много по-лесно идват аргументите за това, че ако въобще ти минава през ума, че искаш да спечелиш тези избори, трябва да го направиш във възможно по-широка коалиция с възможно по-широко участие“, посочи той.
„Надали някой, в която и да е партия, си прави илюзиите, че ако излезе със собствен кандидат срещу ГЕРБ, ще има по високи шансове, отколкото, ако действително се появи широка коалиция. Така, че сега е политическият момент и за това проявяваме изключително дебели нерви да седим и да слушаме всякакви коментари в името на това действително да потърсим общ език. Той минава през диалог и разговори по принципни теми, а не през извинения“, каза още Калфин.
„След британския референдум очакваме много силна българска позиция за укрепване, но и за реформиране на ЕС. Излизането на Великобритания не е добро решение за всички европейски страни. Ако Великобритания в един момент реши, че трябва да се върне обратно, то вратата за нея трябва да бъде оставена отворена. Този референдум е израз, в който можем да видим съвсем практически как популизмът и липсата на аргументи могат да предизвикат един резултат с много тежки последствия. Още след него тези, които настояваха за излизане на Великобритания, започнаха да се отричат от обещанията. Заваляха оставки, което е много странно, след като спечелиш референдум. Тези, които основно се бореха за референдума, започнаха да си подават оставките и да бягат от отговорност от това да доведат до края решението за излизането от ЕС“, заяви още Калфин.
Във връзка с посоченото Калфин добави, че от особено значение е не само облекчаването на процедурата за провеждане на референдум, но и прецизирането на въпросите на допитванията. „Трябва да е ясно, че когато се пита нещо, то трябва да е ясно формирано и политиците в една държава трябва да могат да си понесат отговорността. Играта с огъня понякога дава много лош резултат.
По думите му желанието на Обединеното кралство първо да договори процедурата по излизането, а и после да пристъпят към нея, е абсурдно и прилича на това да си коригираш ястие от меню в ресторант. „Виждаме изключително лошия сигнал, че и в други страни-членки започва да се появява силен национализъм, който може да доведе до много тежки последици. Очакваме много силна българска позиция, че ЕС трябва да се укрепва и сътрудничеството да се заздравява, но в същото време той трябва и да се реформира - от промени в бюджета до начина, по който функционира. Този референдум не трябва да се подминава“.