Българската Конституция съдържа текст, който забранява партиите на етническа и религиозна основа, но нито Конституцията, нито Законът за политическите партии дават легална дефиниция за етническа партия. Това каза по bTV лидерът на ДОСТ Лютви Местан по повод отказът на съда да регистрира политическата сила.
За Местан мотивите на СГС са „скандално неприемливи” и не може да се говори за търсене на „духа на закона”.
Според него сегашната ситуация създава риск от съдебен произвол: „Ако критерият (за етническа партия – б.р.) е преобладаващ брой членове от един етнос, то всички български партии са етнически”.
По отношение на самата абревиатура ДОСТ („приятел” – тр.), бившият председател на ДПС посочи, че думата е персийска и е дошла в българския език от турския. „Има редица други примери за регистрирани български партии, чиито наименования или абревиатури са чужди думи – „Атака”, управляващата партия (...) На немски, английски, испански може, но когато е дума, навлязла в българския език от турския – не може (...) Нима турският език е език второ качество?”, запита Лютви Местан.
Той нарече „комична” тезата, че е станал излишен след подобряването на отношенията между Турция и Русия.
„Както и да се развиват отношенията между Москва и Анкара, никой няма да промени отношението на нашата партия, че диалогът между Русия и Европа трябва да стъпи върху международното право (...) Русия се явява в ролята на агресор, на окупатор”, заяви Местан.