Политиците, които използват реторика на омраза и разделение, правят света по-опасно място за живеене. Това се казва в доклад на неправителствената организация „Амнести интернешънъл“, в който е анализирана и ситуацията в България.
В него се посочва, че американският президент Доналд Тръмп е пример за лидер, чиято политика разделя хората. Държавният глава на САЩ обаче далеч не е единственият политик, който прави това. От „Амнести“ разкритикуваха и лидерите на Турция, Унгария и Филипините.
Организацията посочва, че правителствата използват бежанската криза за политически цели. Политиците са безсрамни и активно легитимират омразна реторика и политики. Границите на това, което е приемливо, са се променили.
В новия годишен доклад са анализирани 159 страни. От „Амнести“ посочват, че в България климатът на ксенофобията и нетолерантността рязко са се усилили.
Правозащитните организации са документирали случаи на физическо насилие и кражби от страна на граничните полицаи в България, посочва организацията.
В доклада се казва още, че има високи нова на ксенофобия и нетолерантност, насочени към различни групи, сред които и бежанците, които остават уязвими. Правителството се е провалило в опита си да потуши климата на нетърпимост, а някои високопоставени лица често са използвали ксенофобска реч.
Социалното изолиране и дискриминация на ромите в България продължават, се казва още в доклада на „Амнести“. Ромските деца имат ограничен достъп до образование и здравеопазване.
В доклада става дума и за екстрадирането на Абдуллах Бююк, който бе предаден от българска страна на турските власти, които го заподозряха за връзки с организацията „Фето“.