От 27 декември продавачите на коли вече няма да бъдат длъжни да представят пред „Пътната полиция“ договор за покупко-продажба.
Тогава трябва да заработи връзката между полицията и нотариусите, съобщи началникът на “Пътна полиция“ комисар Бойко Рановски.
След 27-и декември купувачът на превозно средство, което е било регистрирано в България, както и купувачът - български гражданин, който е закупил превозно средство от Европа, в срок от един месец трябва да регистрира превозното средство, уточни той.
"До момента в действащия закон нямаше срокове, в които превозното средство да бъде регистрирано. Изтече ли едномесечният срок, ако не е извършена пререгистрация на превозното средство, не е сменено свидетелството за регистрация, той подлежи на санкция през втория месец, а след изтичане на втория месец - автоматично, служебно ще му бъде прекратена регистрацията", допълни Рановски, цитиран от БНР.
Годишно в България над 350 хиляди автомобила сменят собственика си.
Мерките, които взема Пътна полиция, дават положителен резултат. Това отчете по време на работен семинар с журналисти началникът на отдел „Пътна полиция“ в Главната дирекция „Национална полиция“ комисар Бойко Рановски. На него присъстваха окръжният прокурор на Ловеч Кирил Петров, директорът на ОДМВР- Ловеч ст. комисар Милен Маринов, Радостина Петкова - началник от РУМВР- Троян, д-р Марчо Марков от „Пирогов“, доц. Васил Атанасов от ВМА, Алекси Кесяков, секретар на Държавно-обществената комисия по безопасност на движението, както и началниците на Пътна полиция от всичките 28 области на страната.
Комисар Бойко Рановски представи данни за пътнотранспортните произшествия от първите 10 месеца на тази и миналата година. За този период на тази година са станали 6422 тежки пътни инцидента - за сравнение, за същия период на миналата година те са били 518 повече. Загиналите за тази година до края на октомври са 622, с 42 по-малко от тези през 2016 г., а ранените – 8082 или с 667 по-малко за същия период от 2016 г. По отношение на контролната дейност през първите 10 месеца на тази година са издадени 306 911 фиша, 322324 електронни фиша и 192 258 акта, а през миналата - 50 259 фиша, 35 397електронни фиша и 22 745 актовете.
Като тревожна тенденция комисар Рановски определи растящия брой на заловените шофьори, управлявали моторни превозни средства след употреба на наркотици. За периода те са общо 2559, най-много са установените случаи в Бургас – 379, Стара Загора – 249 и в столицата – 238. Изведеният от статистиката брой на засечените нарушители е и показател за въведените по-строги мерки и контрол на пътя, посочи началникът на отдел „Пътна полиция“.
Вчера пък стана ясно, че свалянето на регистрационни номера заради изтекла шофьорска книжка може да отпадне.
До полемиката се стигна, след като икономистът Владимир Каролев остана без номерата на колата си по тази причина.
"Слизайки от магистралата на път за Дупница ме спряха за рутинна проверка. Полицаите видяха, че ми е изтекла книжката и ми свалиха номерата. Проблемът е, че не ми казаха, че 6 месеца автомобилът ми няма да бъде в движение. Нарушил съм закон, но наказанието е неправомерно на провинението, тъй като в една и съща клауза от закона са приравнени употребата на алкохол и липсата на книжка с изтичането на книжката. Въпреки това подкрепям свалянето на номерата за тежките провинения", коментира той пред медиите.