Тричленен състав на Върховния административен съд (ВАС) възстанови като младши съдия уволнената заради строежите в Приморско Деница Урумова, дъщеря на магистрата от същия съд Николай Урумов.
„Крайно нуждаещата се“ съдийка в Благоевград се превърна в едно от лицата на скандала с евтините парцели в крайморския град. През 2007 г. тя получава право на строеж върху терен на първа линия в Приморско като „социално слаба“. По това време Урумова все още не е съдия - такава става две години по-късно.
Деница Урумова остана и единствената от всички замесени в скандала, която започва да строи върху своя парцел, като идеята е там да се издигне цяла кооперация със стаи за настаняване и кафене.
През март 2010 г. Висшият съдебен съвет (ВСС) освободи от поста й Урумова заради нарушаване на Етичния кодекс и уронване на престижа на съдебната власт. Дисциплинарното производство срещу нея беше образувано след като се разбра, че тя и роднините на още четирима висши магистрати (съдиите от ВАС Андрей Икономов и Панайот Генков, бившият апелативен прокурор на Бургас Йордан Иванов и бившият председател на Военноапелативния съд Веселин Пенгезов) са получили, като лица в крайна жилищна нужда отстъпени права на строеж в Приморско.
Основната теза на ВАС за отмяна на уволнението е, че Деница Урумова става младши съдия на 15 юни 2009 година, а получила парцела като „социално слаба“ през 2007 година, когато още не е била магистрат. Поради тази причина магистратите считат, че няма как тя да е извършила нарушение на Етичния кодекс, защото не е имала отношение към него.
След като става младши съдия, обаче Урумова получава разрешение за строеж върху парцела си. ВАС определя това за граждански договор между две равноправни страни, което няма връзка с начина, по който тя е получила имота две години по-рано.
„Обществената оценка санкционира директно поведението, а съдебният контрол е за законосъобразността на акта, който налага наказанието за това поведение“, заключва съставът на ВАС.
Според състава на ВАС дисциплинарните състави на ВСС нямат право да мотивират своите предложения за наказания със собствените си изводи за извършени незаконни действия.
Според съда Деница Урумова напълно законно е получила като „нуждаеща се“ парцела през 2007 година. ВАС счита, че е било напълно достатъчно тя да има адресна регистрация в този град, за да й бъде даден имот, тъй като по това време Приморско се е опитвало да вдигне „механично“ броя на жителите си и да получи статут на община. В рамките на делото прокуратура подкрепя жалбата на Деница Урумова.
Решението на ВАС може да се обжалва в срок от 14 дни. То бе поставено от състав с председател съдия Таня Вачева със закъснение от 4 месеца над препоръчителните срокове.
Деница Урумова има 100-процентова успеваемост на делата си пред ВАС, където работи и баща й. Тя вече успя да осъди община Приморско, която отказа да й предоставя административни услуги, защото не поиска да върне парцела си.